Masakra w dniu świętego Walentego – klasyka kina gangsterskiego

fot. plakat filmu
0 1 747

Gangsterskie kino, to nie tylko Ojciec chrzestny czy Chłopcy z ferajny. W 1967 roku, nakręcono film, opowiadający o słynnej mafijnej egzekucji w Chicago.  

Rankiem 14 lutego 1929 roku wynajęci przez Ala Capone zabójcy  zastrzelili w garażu pod adresem 2122 North Clark Street (SMC Cartage Company) sześciu członków wrogiego gangu North Side. Kolejna ofiara zginęła przez przypadek. 

Gangsterzy z North Side przybyli pod wyżej wymieniony adres w celu zakupienia skradzionego transportu alkoholu. Miejsce transakcji wyznaczył sam Moran, ustalając je z gangsterem z Detroit, który miał im ten towar sprzedać.

Jak się okazało, pracował on dla Ala Capone. Zabójcy – przebrani za policjantów – ustawili siedem ofiar pod ścianą w garażu, po czym rozstrzelali (każdy został postrzelony około 14 razy).

Jeden z mężczyzn, Frank Gusenberg, żył, gdy na miejsce dotarły policja i pogotowie. Przewieziony do szpitala zaprzeczył, jakoby miała miejsce strzelanina; zmarł po południu tego samego dnia.

Skala zbrodni spowodowała, że mieszkańcy Chicago zaczęli postrzegać Ala Capone jako zwyrodnialca, brutalnego i wyrachowanego zabójcę, a nie „zwykłego” gangstera, jak dotychczas.

Mimo nieprzychylnej opinii publicznej mógł w tym momencie cieszyć się z wyeliminowania konkurentów z gangu North Side. George Moran (szef North Side) nie miał już sił i środków, aby zagrozić jego pozycji (zmarł na raka w więzieniu Leavenworth w 1957 roku).

Film rekonstruuje historię incydentu oraz ludzi, którzy zostali w niego wmieszani, a w niektórych przypadkach przez niego zginęli.

źródło: Wikipedia.pl / You Tube 

Zostaw odpowiedź