2018 rekordowym rokiem w walce z gangami narkotykowymi

Fot. funkcjonariusz CBŚP, policja
2 1 710

Osiągnięte wyniki w mijającym roku należy uznać za rekordowe w walce z przestępczością narkotykową, informuje portal Policja.pl.

Rok 2018 Centralne Biuro Śledcze Policji zamyka jako kolejny, w którym dokonano znaczącego postępu w kwestii zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej.

Porównując rok bieżący z latami poprzednimi wyraźnie widać, że jest to rok rekordowy zarówno pod względem ilości zabezpieczonych narkotyków, jak i rozpoznanych i rozbitych zorganizowanych grup przestępczych.

Warto zwrócić uwagę, że zlikwidowane gangi w przeważającej części miały charakter międzynarodowy, a także multiprzestępczy. Dzięki zaangażowaniu policjantów CBŚP, w mijającym roku ustalono około 900 podejrzanych o przestępstwa narkotykowe, którym przedstawiono ponad 2 tysiące zarzutów z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W minionym roku zabezpieczono ponad 11 ton różnego rodzaju narkotyków, w tym m.in.: amfetaminę – 711,4 kg (576,6 kg – 2017r.), haszysz – 7,7 tony (737,5 kg), heroinę – 2,4 kg (2,5 kg), kokainę – 23,7 kg (67 kg), marihuanę – niemal 1,5 tony (757 kg), prawie 90 tysięcy sztuk tabletek ecstasy i innych.

fot. działania CBŚP

Na szczególną uwagę zasługuje szeroko prowadzona przez policjantów CBŚP współpraca międzynarodowa. Cechą charakterystyczną wielu grup przestępczych, w których główne role odgrywają obywatele polscy, jest fakt, że grupy te nie działają na terenie naszego kraju. Ich członkowie mając świadomość, że przestępcza działalność w Polsce jest rozpoznana, ale także licząc na większe zyski zaczynają działać w krajach UE.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji chcąc aktywnie przeciwdziałać nowym zjawiskom przestępczości zorganizowanej ściśle współpracują ze służbami i instytucjami wielu krajów, pod egidą Europol-u i Eurojust-u.

Kolejnym osiągnięciem CBŚP w mijającym roku jest zabezpieczenie ponad tysiąc litrów GBL. Jest to wyjątkowo niebezpieczna substancja, silnie działająca na ośrodkowy układ nerwowy, której szczególnie znaczącą podaż zaobserwowano w 2018 roku.

W tej sprawie funkcjonariusze współpracowali z organami ścigania wielu krajów, ponieważ grupa przestępcza działała na terenie różnych państw europejskich.

Wiele sukcesów odnieśli policjanci w walce z tzw. „dopalaczami”, rozbijając kolejne grupy sprzedające te substancje zabezpieczyli ponad 153 kg niebezpiecznych środków. CBŚP od lat zabezpieczało znaczne ilości tych substancji, jednak ze względów prawnych i proceduralnych walka z tym niebezpiecznym zjawiskiem była znacznie utrudniona.

źródło: policja.pl

2 Komentarze
  1. Yogipl mówi

    Te rekordowe sukcesy walki z handlarzami narkotyków to pochodna rozbijania grup zajmujących się walkami na podatku VAT.Tajemnica poliszynela było to że wszystkie większe grupy zajmowały się jednym i drugim.

  2. WolnyKonopnik mówi

    Legalizujcie ziolo głąby to sie skończy, macie chory tok myślenia, zauważcie ile juz karacie za narkotyki i zero skutków, rozwiązanie jest w legalizacji
    Peace

Zostaw odpowiedź