Członkowie grupy przestępczej odpowiedzą za obrót narkotykami

fot. zdjęcie poglądowe, PK.gov
0 1 934

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, z których pięć to członkowie grupy przestępczej zajmującej się między innymi obrotem narkotykami.

Ustalenia śledztwa Grupa przestępcza działała na terenie województwa dolnośląskiego w okresie od lipca 2015 do lutego 2018 roku.

Jak ustalono w toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze członkowie grupy uczestniczyli w obrocie znaczną ilością substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy w ten sposób, że organizowali zakup większych partii tej substancji o masie łącznej co najmniej 2 kilogramów, nabywali inne substancje, przy pomocy których zwiększali objętość zakupionego narkotyku, a następnie dokonywali jego porcjowania i pakowania w gotowe porcje, które przekazywali sieci dilerów.

Ustalono, że grupa zleciła dwóm innym osobom wytworzenie znacznej ilości substancji psychotropowej przekazując im produkty, naczynia i prekursory niezbędne do przeprowadzenia produkcji, w postaci powszechnie dostępnych leków sprzedawanych w formie tabletek.

Jeden z członków grupy włączał się w proces produkcji, celem nauczenia się wytwarzania narkotyku. Po zatrzymaniu i tymczasowym aresztowaniu tych dwóch osób, aby nie przerwać produkcji narkotyków, nakłoniono do ich wytarzania obywatela Czech. Uzyskany w ten sposób narkotyk stanowił następnie przedmiot czarnorynkowego handlu.    

Ponadto ustalono, że członkowie grupy dopuszczali się także popełniania przestępstw innego rodzaju, w tym pobicia, do jakiego doszło we wrześniu 2015 roku w Karpaczu, gróźb karalnych, paserstwa, a także przestępstw przeciwko dokumentom. Ustalono także, że należąca do grupy Marta N. posiadała bez zezwolenia amunicję.

Grupa skupiała wokół siebie osoby wchodzące w konflikt z prawem i żyjące z popełniania czynów zabronionych. Realizowały one polecenia członków grupy w zamian za dostęp do narkotyków.

5 lutego 2018 roku dwoje członków grupy zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Ujawniono wówczas amunicje, a także ponad 45 gram metamfetaminy i ponad 2 kilogramy substancji, wykorzystywanej do produkcji i zwiększania ilości narkotyków.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali wówczas fabrykę metamfetaminy znajdującą się w jednej z miejscowości na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Kolejną osobę zatrzymano w maju 2017 roku. Ujawniono wówczas duże ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy, a także środków i sprzętu służących do ich produkcji.

Na mieniu oskarżonych dokonano zabezpieczeń majątkowych zatrzymując między innymi trzy należące do nich samochody. Oskarżone osoby to mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku od 29 do 43 lat.   

Troje sprawców, w tym jeden obywatel Czech usłyszeli już za proceder wytwarzania znacznych ilości narkotyków prawomocne wyroki skazujące na kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia ich wykonania w wymiarze od 1,5 do 6 lat.

źródło: Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Zostaw odpowiedź