Wyjazd na Sycylię: Śladami „Ojca Chrzestnego”

fot.miasteczko Savoca/Bar Vitelli/YT
1 5 344

Legenda głosi, że kiedy Francis Ford Coppola udał się do Corleone celem nakręcenia scen do filmu, został od razu „poproszony” o uiszczenie pewnej opłaty. Do zapłaty nie doszło, a reżyser postanowił nakręcić większość scen w miejscowości Savoca. Co ciekawe w „Ojcu Chrzestnym” nie pojawia się ani jedna scena nakręcona w Corleone.

Któż z nas, fanów trylogii o rodzinie Corleone nie marzył o tym żeby napić się kawy czy lokalnego wina w leniwym sycylijskim miasteczku? W dzisiejszych czasach (do nie dawna) nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ciągu kilku godzin znaleźć się w miejscu powstawania słynnego filmu.

Prawdopodobnie miejscem, które najmocniej i jednoznacznie kojarzy się z Ojcem Chrzestnym jest ciągle funkcjonujący Bar Vitelli. To w tym miejscu nakręcono scenę, gdzie młody Michael Corleone prosi gospodarza o spotkanie z jego córką Apollonią.

Porośnięty winoroślą lokal znajduje się w miasteczku Savoca, niedaleko Taorminy. Do dziś można się tu napić piwa czy wina i popatrzeć ze wzniesienia na morze. Klimatu dodaje fakt, że wnętrze baru wypełnione jest pamiątkami z filmu oraz sprzętem gospodarstwa domowego używanego niegdyś przez sycylijskich chłopów.

Bar Vitelli/Savoca/YT

W tym samym miasteczku, znajduje się kościół San Nicolo, w którym nakręcono scenę ślubu Michaela i Apollonii. W okolicy możemy wstąpić do pizzerii serwującej lokalne potrawy.

San Nicolo

Kilkanaście kilometrów na południe od Savoca znajduje się Forza d’Agro. To tu w kościele Sant’Agostino, gdzie nakręcono sekwencję, w której młody Vito zostaje ukryty w sianie przywiązanym do osła, aby móc uciec do Ameryki przed okrutnym Don Ciccio.

Sant’Agostino/Wikimapia

Willa „Castello degli Schiavi” koło Fiumefreddo di Sicilia. W filmie, to tu ukrywał się Michael po wydarzeniach w Ameryce, również tutaj w wybuchu bomby w samochodzie zginęła Apollonia, a w ostatniej części trylogii umarł Michael Corleone siedzący na krześle i wspominający zamordowaną Marię.

Castello degli Schiavi

W stolicy Sycylii, Palermo znajduje się pochodzący z końca XIX wieku Teatro Massimo. Budynek wznosi się na Piazza Verdi. Jest to największy we Włoszech i trzeci co do wielkości budynek operowy w Europie. Na długich schodach prowadzących do budynku w końcowej scenie Ojca Chrzestnego III zastrzelono córkę Michaela Corleone, Mary.

sicilia.news24

Osławione Corleone paradoksalnie nie jest turystycznie atrakcyjnym miejscem. Należy pamiętać jednak, że to miasto od dziesiątek lat było twierdzą mafii i stąd wywodzą się okrutni corleonesi tacy jak Toto Riina czy Bernardo Provenzano. Warto natomiast, będąc w tym miejscu udać się do muzeum Anti-Mafia, w którym przewodnicy opowiedzą Wam w języku angielskim historię tej organizacji.

 

1 komentarz
  1. Krzysiek Katowice mówi

    Ciekawa wyprawa dla fanów filmu Ojciec Chrzestny.

Zostaw odpowiedź