Sacra Corona Unita – czwarta mafia

fot. Rafaele Cutolo, włoska policja
0 13 443

Sacra Corona Unita – czyli święta, zjednoczona korona, to najbardziej zagadkowa organizacja przestępcza z czterech największych we Włoszech.Nazywana jest także czwartą mafią. Powstała dopiero w 1981 roku, w wiezieniu w Bari założona przez Giuseppe Rogoli, mafioso powiązanego dotychczas z ‘Ndranghetą.

Mająca swój ośrodek w Apulii SCU jest zupełnie inna od pozostałych, wielkich stowarzyszeń przestępczych.Nie posiada swoich mafijnych tradycji i korzeni jak organizacje z Sycylii, Kalabrii czy Neapolu.
Szefowie mafii z Apulii postanowili jednak zaczerpnąć wzorce ze starych, tajnych stowarzyszeń przestępczych, odwzorowując rytuały i  symbolikę. Struktura SCU została zaplanowana piramidalnie.

SCU składa się z trzech różnych grup lub poziomów. Członkowie mogą „przejść” z jednego poziomu na następny, przechodząc przez riti battesimali (rytuały chrzcielne). Symbolika religijna prawdopodobnie pozostała po naleciałościach z camorry.

Najniższy poziom, Società Minore , składa się z przestępców niższego szczebla, którzy prowadzą działalność na poziomie ulicy. Członkowie zaczynają jako picciotti i przechodzą 40-dniowy okres próbny, aby upewnić się, że nadają się do przestępczych działań i nie są związani z policją. Następnie zostają wprowadzeni w kolejną fazę poziomu, manovalanza czyli „pracownik”. Kandydat musi również złożyć przysięgę oddania SCU.

Jej treść brzmi:

„Przysięgam na ten punkt sztyletu skąpanego we krwi, aby zawsze być wiernym tej organizacji społecznej wolnych, aktywnych i afirmatywnych ludzi należących do zjednoczonej Sacra Corona i reprezentować założyciela wszędzie, Giuseppe Rogoli.”

Drugi poziom, Società Maggiore , składa się z dwóch pozycji. Pozycja Lo Sgarro jest przyznawana tylko członkom, którzy zabili co najmniej trzy osoby na SCU i od tej pory członkowie nie mogą odejść pod groźbą śmierci. Członkowie mogą teraz tworzyć własną załogę picciotti, znaną jako filiale .

Po indoktrynacji do pozycji La Santa członek otrzymuje symboliczne przedmioty: broń palną, pigułkę cyjankową, bawełnianą chustę (przedstawiającą Monte Bianco , która uważana jest za świętą), cytrynę (symbolizującą rany swoich towarzyszy) , igła do przebijania palca wskazującego prawej ręki, chusteczki do nosa (reprezentujących czystość ducha) oraz ispartenę (prezent, zwykle papierosy).

fot. Rafaele Cutolo, jeden z założycieli SCU

Ostatecznym poziomem jest Società Segreta , kierownictwo organizacji, które podejmuje kluczowe decyzje.

Sacra Corona Unita składa się z około 50 klanów z około 2000 członków i specjalizuje się w przemycie papierosów, narkotyków, broni i ludzi. Sacra Corona Unita zbiera wypłaty od innych grup przestępczych za prawa do wyładunku na południowo-wschodnim wybrzeżu Włoch. To terytorium jest naturalną bramą przemytu do z takich krajów jak Czarnogóra i Albania .

Bardzo niewielu członków SCU zostało zidentyfikowanych w Stanach Zjednoczonych, jednak istnieją pewne powiązania z osobami w Illinois , na Florydzie i prawdopodobnie w Nowym Jorku . Sacra Corona Unita jest również zaangażowana w pranie pieniędzy, wymuszeń i korupcję polityczną.

fot. Francesco Campana/następca historycznych twórców organizacji, włoska policja

Wraz z malejącym znaczeniem korytarza adriatyckiego jako kanału przemytu (dzięki normalizacji obszaru Bałkanów) oraz serii udanych operacji policyjnych i sądowych przeciwko nim w ostatnich latach Sacra Corona Unita została zredukowana do ułamka swojej dawnej władzy , która osiągnęła najwyższy poziom w połowie lat 90.

Głównie w związku z brakiem tradycji w organizacji od początku dochodziło do wewnętrznych konfliktów, tarć, braku solidarności. Wielu mafiosów poszło na współpracę z organami ścigania.
Pod koniec lat 80 doszło do reorganizacji i powstania Nowego Sacra Corona Unita, nie przyniosło to jednak większych efektów. Nadal SCU posiada największy odsetek gangsterów skorych do współpracy z policją i prokuraturą.

Według najnowszych danych dostarczonych przez Eurispes  wydaje się, że zjednoczona Sacra Corona zarabia 878 milionów euro rocznie z handlu narkotykami , 775 milionów z prostytucji , 516 milionów z handlu bronią i 351 milionów z wyłudzeń i lichwy .Obrót około to 2,5 miliarda euro.

Zostaw odpowiedź