Grupa oszustów wyłudzała kredyty. Banki mogły stracić nawet milion zł

0 943

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy rozbili grupę oszustów zajmujących się wyłudzaniem kredytów. Straty banków mogą sięgać nawet miliona złotych. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratora Okręgowa w Toruniu. Podejrzani są już aresztowani.

 

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy ustalili, że na terenie Polski działa grupa przestępcza zajmująca się dokonywaniem oszustw finansowych.

Proceder polegał na werbowaniu tzw. słupów, tworzeniu dla nich nierzetelnej dokumentacji świadczącej o waloryzacji emerytury lub renty z ZUS-u. Dalej dokumentacja ta była przedkładana w bankach, w celu wyłudzenia kredytów gotówkowych.

Obszar działania grupy obejmował teren całej Polski, w tym m.in. woj. podlaskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, opolskie i podkarpackie.

W czasie swojej działalności członkowie grupy nieco zmienili sposób działania i zajęli się wyłudzaniem kredytów na zakup sprzętu RTV. W tym przypadku wprowadzali w błąd pracowników sklepów, przedkładając dokumenty świadczące o kwotach zarobków czy rent i emerytur wypłacanych przez ZUS, w celu uzyskania kredytu.

W połowie czerwca tego roku w Tczewie (woj. pomorskie) policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy zatrzymali na gorącym uczynku trzech mężczyzn,  którzy dokonali wyłudzenia kredytu z banku na zakup telewizora. 28-letni i 38-letni mieszkańcy Warszawy oraz 44-letni mieszkaniec Malborka trafili do policyjnego aresztu.

Ponadto materiał dowodowy zgromadzony przez policjantów pozwolił na zatrzymanie 26-letniej mieszkanki Wołomina, oraz 63-letniego mieszkańca Szczecinka, którzy również brali udział w wyłudzeniach. Mężczyzna ten pełnił rolę „słupa”, a kobieta jego rzekomej córki.

Do Prokuratury Okręgowej w Toruniu wpłynęło zawiadomienie z dwóch kolejnych banków dotyczące działania tej grupy, gdzie suma strat przekroczyła kwotę 900 tys. złotych.

Z informacji posiadanych przez policjantów wynika, że pokrzywdzone w tej sprawie mogą być kolejne banki, a suma uzyskanych w ten sposób środków może sięgać kwoty miliona złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dokonania oszustwa poprzez przedłożenie nierzetelnych oświadczeń i decyzji ZUS. 28-letni i 38-letni mieszkańcy Warszawy zostali aresztowani na 3 miesiące. Pozostałe osoby zostały objęte policyjnym dozorem.

Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Toruniu prowadzą policjanci Wydział dw. z PG KWP w Bydgoszczy.

Zostaw odpowiedź