Legalizowali cudzoziemcom pobyt w Polsce

0 1 057

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Legnicy zakończyli śledztwo w sprawie działania międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się legalizowaniem cudzoziemcom pobytu w Polsce. Kilkumiesięczne i wielowątkowe śledztwo prowadzono pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legnicy.

 

Grupa legalizowała pobyt cudzoziemcom pochodzącym m.in. z Turcji, Palestyny, Albanii i Egiptu. Proceder ten polegał na organizowaniu fikcyjnych małżeństw z Polkami, a także preparowaniu dokumentacji związanej z zatrudnieniem lub pełnieniem funkcji zarządczych w fikcyjnie działających spółkach prawa handlowego i ubieganiu się na tej podstawie o karty pobytu dla cudzoziemców.

W ramach śledztwa postawiono zarzuty łącznie 15 osobom, w tym organizatorom przestępczego procederu. Zarzuty obejmowały kilkanaście czynów związanych z umożliwianiem cudzoziemcom pobytu na terytorium RP wbrew przepisom, składaniem fałszywych oświadczeń, fałszem intelektualnym dokumentacji finansowej spółek, wyłudzaniem poświadczenia nieprawdy w dokumentacji lekarskiej, a także z posiadaniem środków odurzających.

Wobec 6 osób Prokuratura Rejonowa w Legnicy skierowała do sądu wnioski o wydanie wyroków skazujących bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie określonych kar, m.in. kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, dozoru kuratora oraz przepadku korzyści majątkowej uzyskanej z przestępstwa w łącznej kwocie 60 000 Euro.Materiały śledztwa dotyczące pozostałych podejrzanych zostały wyłączone do odrębnego postępowania. Z uwagi na brak możliwości ustalenia ich pobytu wobec tych osób wydano postanowienia o zatrzymaniu oraz zarządzono ich poszukiwania.

Zostaw odpowiedź