Prokuratura zabezpieczyła majątek warty 100 mln złotych. Ponad 220 podejrzanych w skomplikowanym śledztwie

Fot. CBŚP
0 3 257

Trzy osoby zatrzymane podejrzane o pranie pieniędzy i zabezpieczone mienie warte ok. 14 mln zł, to efekt kolejnych działań CBŚP, KAS i Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Akcja została przeprowadzona w ramach jednego z wątków bardzo skomplikowanego śledztwa, w którym występuje już ponad 220 podejrzanych.

Śledztwo, dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się uszczupleniem podatku od towarów i usług, w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem paliwami płynnymi jest prowadzone od kilku lat. Jest to śledztwo wielowątkowe o charakterze międzynarodowym, obejmujące swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wyjaśnianiem kolejnych wątków sprawy zajmowali się funkcjonariusze różnych instytucji. W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym.

Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje. Działalność ta spowodowała uszczuplenia Skarbu Państwa na prawie miliard złotych.

Aktualnie w śledztwie występuje ponad 220 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek należący do podejrzanych wart ponad 100 mln zł. Zajęto między innymi środki finansowe w gotówce i na lokatach bankowych, udziały w spółkach oraz nieruchomości.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), na terenie województwa mazowieckiego zatrzymali kolejne 3 osoby. Podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli telefony oraz dokumentację, która jest poddawana analizie.

Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych w postaci nieruchomości położonych w luksusowej dzielnicy Warszawy, poprzez ustanowienie na tych nieruchomościach hipotek przymusowych, jak też ich zakazów zbywania i obciążania oraz dokonali zajęcia udziałów i akcji w spółkach, na łączną kwotę około 14 mln zł.

W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku, trojgu zatrzymanym przedstawiono zarzuty prania pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych, dodatkowo jednemu z nich zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku dwoje zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych, wobec trzeciej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa.

Źródło: CBŚP

Zostaw odpowiedź