Ukraińska grupa czyściła konta Europejczyków. Pracowało dla niej ponad 200 osób

Fot. zlikwidowane call center, ukraińska policja
0 3 714

Ukraińskie służby uderzyły w grupę przestępczą, która najpierw wyłudzała dane obywateli krajów europejskich, a następnie włamywała się na ich konta bankowe.

Wydział do walki z cyberprzestępczością przekazał, że do sprawy zlikwidowano aż 9 punktów call center, w których pracowało ponad 200 osób. Podszywali się oni pod pracowników banków i mieli za zadanie wyciągnąć od swoich ofiar dane, w tym także hasła, kody, numery kart i wszystkie inne informacje niezbędne do dokonania przestępstwa. Kiedy udało im się uzyskać dostęp do rachunków bankowych, czyścili konta poszkodowanych.

Ukraiński gang okradał Europejczyków

Do sprawy zabezpieczono sprzęt w postaci komputerów, telefonów, nośników danych czy kart SIM. Śledczy na ten moment zajmują się ustaleniem wysokości szkód, jakie poniosły oszukane osoby. Trwa także identyfikacja ofiar, jednak jak wiadomo, były to osoby z różnych państw w Europie.

Co ciekawe, na ten moment udało się jedynie zlikwidować miejsca, z których wykonywano telefony do poszkodowanych. Zatrzymano też pracowników gangu, jednak samych organizatorów procederu nie udało się jeszcze schwytać.

Nie jest to pierwszy taki przypadek, gdyż podejrzani działają zgodnie z dobrze znanym schematem. Kilka dni wcześniej ten sam wydział ukraińskiej policji ujawnił inne call center, w którym 40 osób przekonywało rozmówców do inwestycji, zapewniając pewny zysk. Poszkodowani miesięcznie tracili dziesiątki tysięcy dolarów.

Źródło: cyberdefence24.pl

Zostaw odpowiedź