Rozbito Polsko-białoruski gang

0 1 271

Do Sądu Okręgowego w Siedlcach wpłynął akt oskarżenia w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, rozbitej przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego OSG. Dwóch Białorusinów i Polak usłyszało zarzut kierowania grupą, zajmującą się produkcją nielegalnych papierosów i krajanki tytoniowej oraz wprowadzaniem ich na rynek. Pozostali (9 ob. Polski i 5 ob. Białorusi) usłyszeli zarzut udziału w nielegalnym procederze.

 

W trakcie toczącego się od ubiegłego roku śledztwa funkcjonariusze SG ujawnili również, że członkowie grupy podrabiali dokumenty i znaki towarowe papierosów różnych marek. Ponadto zajmowali się uprawą konopi indyjskich oraz wytwarzaniem środków odurzających. Jeden z mężczyzn usłyszał również zarzut próby uzyskania informacji niejawnych od funkcjonariuszy publicznych.

Członkowie grupy to mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, śląskiego, podlaskiego oraz łódzkiego.

Pierwsze osoby (4 Polaków i Białorusina) zatrzymano w maju 2017 r. na terenie jednej z posesji w powiecie mińskim w trakcie przeładunku 4 ton krajanki tytoniowej oraz 2, 8 mln sztuk papierosów.

Dzięki funkcjonariuszom Straży Granicznej na polski rynek nie trafiło 14 ton krajanki tytoniowej (z której można wyprodukować nawet 28 mln sztuk nielegalnych papierosów). Ponadto zdeponowano ponad 4 mln sztuk papierosów, przygotowanych do sprzedaży. Zabezpieczono 85 krzaków konopi indyjskich i marihuanę o wartości ponad 120 tys. zł. Szacunkowa wartość ujawnionych towarów to prawie 13 mln zł.

Za popełnione czyny mężczyznom kierującym zorganizowaną grupą grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałym członkom grupy od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

strażgraniczna.pl

Zostaw odpowiedź