Rozbito jeden z największych gangów w Europie, 129 osób aresztowanych [VIDEO]

0 2 798

fot.Jeden z zatrzymanych/policja hiszpańska

Gang przeprowadził ogromną liczbę nielegalnych działań, takich jak handel narkotykami, nielegalny przemyt tytoniu, włamania do domów, nielegalne posiadanie broni palnej, kradzież pojazdów i korupcja w sporcie.

 

W dniach 26 i 27 czerwca 2018 r. Hiszpańska policja narodowa i Mossos d’Esquadra, wspierane przez Europol, INTERPOL oraz policją gruzińską, przeprowadziły jedną z największych operacji przeciwko międzynarodowej, zorganizowanej grupie przestępczej. W ramach operacji aresztowano 129 osób, w tym przywódców gangu.Zajęto 100 tys euro w gotówce, oraz zabezpieczono broń palną, kamizelki kuloodporne i znaczną ilość nielegalnego tytoniu.

Badania, które rozpoczęły się w 2016 r., doprowadziły władze do ustalenia złożoności tej grupy przestępczej, uważanej za jedną z największych w Europie. Okazało się, że organizacją kierowali profesjonalni przestępcy z byłego Związku Radzieckiego, którzy cieszą się elitarnymi stanowiskami w środowisku zorganizowanej przestępczości. Odpowiedzialni są za wszystkich członków grupy i zarządzają całą ich działalnością oraz zyskami uzyskanymi z nielegalnych działań. Grupie pomagały związki przestępcze z Belgii, Francji, Włoch, Litwy i Stanów Zjednoczonych.

Zarzuty jakie postawiono organizacji:

Korupcja w sporcie: duża liczba aresztantów miała bliski kontakt z wieloma tenisistami, siatkówką plażową, koszykówką i hokeistami. Około 20 graczy zostało przekupionych, aby ustalić wynik meczów.

Nielegalny przemyt tytoniu: przestępcy stworzyli międzynarodową sieć przemycanego tytoniu produkowanego na Ukrainie i Polsce, który następnie transportowano ciężarówkami do Francji, Włoch i Hiszpanii.

Nielegalny handel pojazdami: fałszowanie dokumentu i przebiegu aut, które zostały kupione w Belgii i Niemczech w celu sprzedaży w Hiszpanii.

Włamania: Niektóre odłamy grupy były oddelegowane do dokonywania włamań, do domów w Alicante i Walencji.

Europol wspierał śledztwo od samego początku, zapewniając analityczne wsparcie z dwóch różnych projektów: korupcji sportowej i zorganizowanej przestępczości w Europie Wschodniej, oraz organizując kilka spotkań operacyjnych w ciągu ostatnich miesięcy.

W dniu akcji, czterech ekspertów Europolu z Departamentu Poważnej i Zorganizowanej Przestępczości oraz z Centrum Operacyjnego zostało rozmieszczonych w Alicante, Walencji i Madrycie, wyposażonych w dwa mobilne biura i uniwersalne urządzenie do ekstrakcji sądowej (UFED). Informacje zebrane podczas operacji będą analizowane i wymieniane w czasie rzeczywistym i natychmiast porównywane z bazami danych Europolu.

źródło: Europol

 

 									
Zostaw odpowiedź