„Powrót” i „Zemsta” Ojca chrzestnego, czyli kontynuacja sagi o rodzinie Corleone

fot. Al Pacino jako Michael Corleone
0 3 035

Po śmierci Mario Puzo, amerykański pisarz Mark Winegardner postanowił dopisać zakończenia urwanych wątków z Ojca Chrzestnego. Otrzymał zgodę spadkobierców, którzy scedowali na niego prawa autorskie do kontynuowania sagi. Tak powstały „Powrót Ojca Chrzestnego” oraz „Zemsta Ojca Chrzestnego.”

Centralnymi postaciami książki są Michael Corleone, syn Vita Corleone, oraz jego główny przeciwnik, Nick Geraci, były bokser, uliczny gangster, później capo nowojorskiej mafii. Pojedynek między tymi postaciami stanowi główną oś fabuły.

Nick jest początkowo wiernym współpracownikiem Michaela i organizuje dla niego handel narkotykami. Później, zdradzony, przygotowuje plan zemsty i staje się jego największym wrogiem.

Po przejęciu władzy w rodzinie Michael próbuje zrealizować obietnicę złożoną ojcu i doprowadzić do legalizacji jej działalności. Udaje mu się doprowadzić do wyboru na najwyższe stanowiska w USA osób przychylnych mafii. Z czasem zyskuje osobliwą sławę i szacunek capo di tutti capi amerykańskiego podziemia.

Po nieudanym zamachu na przywódcę Kuby Michael Corleone postanawia pozbyć się swojego capo Nicka Geraciego, który zorganizował tę akcję wspólnie z CIA. Ścigany przez ludzi Michaela, Geraci ukrywa się.

Po cichu planuje powrót i przejęcie funkcji ojca chrzestnego mafii. Dla Cosa Nostry nadchodzą ciężkie czasy – prokurator generalny Danny Shea, brat prezydenta, który swoje stanowisko zawdzięcza poparciu mafii, rozpętuje bezpardonową wojnę z organizacjami przestępczymi.

Jej ofiarą pada sam prezydent, Geraci zaś zostaje wyznaczony na kozła ofiarnego. Choć Michael korzysta z pomocy CIA, nie może wierzyć w szczerość agentów, którzy kierują się własnymi interesami…

źródło: lubimyczytac.pl

Zostaw odpowiedź