Faid – gangster, który uciekł z więzienia helikopterem

Redoine Faid
0 9 056

Ten wyczyn śledził cały świat – w więzieniu Reau w pobliżu Paryża doszło do brawurowej ucieczki jednego z osadzonych. Znany we Francji gangster Redoine Faid, najpierw został uwolniony przy pomocy uzbrojonych wspólników, a następnie odleciał helikopterem.

Do zdarzenia doszło na początku lipca zaszłego roku. Do bram francuskiego więzienia podeszło trzech uzbrojonych mężczyzn i zażądało wypuszczenia Faida. Jak się okazało, był to zuchwały sposób na odwrócenie uwagi strażników. W tym samym czasie, na jednym z dziedzińców więzienia, inna grupa napastników wylądowała śmigłowcem.

Dziedziniec nie był chroniony siatkami, które mogłyby przeszkadzać w lądowaniu. Uzbrojeni po zęby mężczyźni zabrali Faida z pokoju widzeń, w którym się znajdował, i razem z nim uciekli na pokładzie śmigłowca, odlatując na niskiej wysokości. Nikt nie został ranny, a cała akcja trwała jedynie kilka minut.

Według portalu France 1, strażnicy nie byli w stanie powstrzymać napastników, ponieważ nie noszą broni wewnątrz zakładu karnego. Francuskie służby natychmiast rozpoczęły obławę. Śmigłowiec, którego użyto podczas ucieczki, został znaleziony spalony na północ od Paryża, około 60 kilometrów od więzienia.

Faid – gwiazda telewizyjnych show, jest uznawany za jednego z najgroźniejszych, a jednocześnie najbardziej znanych przestępców we Francji. Inspiruje się popkulturowym wizerunkiem gangsterów rodem z hollywoodzkich filmów jak „Człowiek z blizną” czy „Gorączka”.

Policja dopadła go po trzech miesiącach od brawurowej ucieczki.

W Reau, gangster odsiadywał wyrok 25 lat więzienia za napady z bronią w ręku. W trakcie jednego z nich, do którego doszło w maju 2010 roku, zginęła policjantka.

Faid już raz uciekł z więzienia. W 2013 roku wysadził drzwi celi przy użyciu dynamitu. Uzbrojony w pistolet wziął strażników na zakładników i uciekł podstawionym przez wspólników autem. Został złapany sześć tygodni później w hotelu na przedmieściach Paryża.

 

 

Zostaw odpowiedź