Filmy o mafii cz.I
1.Ojciec Chrzestny (1972)
USA, koniec II wojny światowej. Szefem nowojorskiej mafii jest sędziwy Don Vito Corleone (Marlon Brando), a jego pomocnikami są synowie: Sonny (James Caan) i Fredo (John Cazale) oraz inteligentny i rozważny Irlandczyk, Tom Hagen (Robert Duvall). Trzeci syn Vito, Michael (Al Pacino), absolwent wyższej uczelni, jest przeciwny działalności ojca. Pewnego dnia rodzina Corleone, odmawiając udziału w dystrybucji narkotyków, staje się niepotrzebną przeszkodą dla innych mafii. Dochodzi do nieudanego zamachu na Dona Corleone, a następnie do „wielkiej wojny” nowojorskich gangów, w której niespodziewanie odegra kluczową rolę Michael. – Filmweb.
2.Ojciec Chrzestny II (1974)
Francis Ford Coppola kontynuuje trylogię „Ojciec chrzestny” ponownie współpracując z pisarzem Mario Puzo i ukazując losy dwóch pokoleń rodu Corleone w bezwzględnym dążeniu do władzy. Reżyser podzielił swój film na dwie części. W pierwszej, stanowiącej swoisty prequel, przedstawił losy młodego Don Vito, zagranego bezbłędnie przez Roberta De Niro, który za swą kreację otrzymał Oscara dla Najlepszego Aktora w Drugoplanowej Roli. Druga część, będąca kontynuacją oryginału, ukazuje przejmowanie przez Michaela (Al Pacino) władzy w mafijnej rodzinie. Ponownie gromadząc na planie wielu znakomitych aktorów, którzy przyczynili się do sukcesu pierwszego „Ojca Chrzestnego”, Coppola stworzył bez wątpienia najlepszy sequel w dziejach kina. Film otrzymał jedenaście nominacji do Oscara i zdobył sześć statuetek, w tym za Najlepszy Film roku 1974. -Filmweb.
3.Donnie Brasco (1997)
Donnie Brasco to pseudonim agenta FBI Joe’go Pistone, który w latach 70., w uwieńczonej sukcesem ściśle tajnej operacji, infiltrował środowisko mafijne. Musiał grać wiele ról. W domu był mężem i ojcem, w życiu zawodowym, na co dzień agentem federalnym, na sekretnych ścieżkach mafii przyszło mu udawać gangstera. Sytuacje, w których nie mógł sprostać sprzecznym oczekiwaniom rodziny, przełożonych i mafii, nie należały do rzadkości. W dodatku podczas swej misji zaprzyjaźnił się z gangsterem Leftym-Lewusem Ruggiero, którego miał unieszkodliwić. W związku z tym przeżywał konflikt sumienia między koniecznością wzorowego wywiązywania się z obowiązków a lojalnością wobec przyjaciela. – Filmweb.
4.Chłopcy z ferajny (1990)
Kilkunastoletni Henry, zafascynowany lokalną mafią i jej potęgą, dostaje się pod opiekę szanowanego w kręgach mafijnych gangstera Jimmy’ego Conwaya (Robert De Niro). Henry chce być taki jak Jimmy, pragnie mieć pieniądze, szacunek i przyjaciół. Do organizacji zostaje również przyjęty inny młody chłopak, Tommy DeVito. Obaj z łatwością uczą się nowych obowiązków i panujących w mafii reguł. Coraz bardziej też przyzwyczajają się do przemocy, okrucieństwa i ogromnych pieniędzy zdobywanych na drodze przestępstwa. – Filmweb.
5.PSY (1992)
Dawni funkcjonariusze UB po weryfikacji rozpoczynają pracę w policji. Franz, który w starym systemie robił karierę dzięki małżeństwu z córką ministra, musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Skierowany do walki ze zorganizowaną przestępczością odkrywa, że po drugiej stronie barykady stoją dwaj dawni koledzy po fachu. W jednej akcji traci trzech ludzi i postanawia się zemścić, a jego dawny przyjaciel Olo nie daje się wciągnąć do współpracy. Zwolniony z policji, zdążył już znaleźć lepszych pracodawców. W dodatku dziewczyna, którą zaopiekował się Franz, odchodzi, szukając bardziej opłacalnego związku. – Filmweb.
6.Ojciec Chrzestny III (1990)
W części trzeciej „Ojca chrzestnego”, Don Michael Corleone (Al Pacino) jest już człowiekiem starym. Zalegalizował swe interesy, zerwał z niebezpiecznym trybem życia. Jest szanowanym obywatelem, nie skąpiącym dolarów na szlachetne cele, za co szczególnie go ceni najwyższa hierarchia kościelna. Ale przed przeszłością nie ma ucieczki. Jego życie naznaczone zostało zbrodnią na zawsze. Al Pacino jest równie prawdziwy jako szacowny biznesmen, zmęczony demon zbrodni i załamany ojciec. Nie pasuje do świata, w którym liczy się coś więcej niż pieniądze (choć twórcy pesymistycznie oceniają jego istnienie) ani do tego, w którym rację mają tylko ludzie z karabinami. Jego czas minął bezpowrotnie. – Filmweb.
7.Casino (1995)
Chicagowski Żyd, Sam Rothstein (Robert De Niro), nazywany przez wszystkich Asem, jest zawodowym graczem i genialnym hazardzistą. Mafia ściąga go do Las Vegas, powierzając mu ważną misję. Dzięki wpływowym protektorom Sam obejmuje kontrolę nad kilkoma dochodowymi kasynami. W prowadzeniu interesów pomaga mu najlepszy przyjaciel, Nicky Santoro (Joe Pesci), psychopatyczny zabójca, który trudni się likwidowaniem niewygodnych klientów. – Filmweb.
8.Prawo Bronxu (1993)
Syn Lorenzo (Robert De Niro) – Calogero (Francis Capra), jako młody chłopiec był świadkiem zabójstwa dokonanego przez gangstera Sonny’ego (Chazz Palminteri). Milcząc podczas przesłuchania ratuje mu „tyłek”, przez co zdobywa sobie jego wielką sympatię i szacunek. Opowieść pokazuje różnice klasowe między ludźmi próbującymi żyć uczciwie, a gangsterami oraz to, że tak naprawdę to nie możesz zadawać się z kim chcesz i mówić co ci się podoba w Nowym Jorku, ale nie tylko tam, bowiem akcję można przenieść w dowolne miejsce USA. – Filmweb.
9.Człowiek z blizną (1983)
W 1980 roku rząd Fidela Castro, podczas akcji łączenia rodzin, pozbył się przy okazji dwudziestu pięciu tysięcy kryminalistów, których przymusowo deportowano do Stanów Zjednoczonych. Jednym z nich był Anthony „Tony” Montana (Al Pacino), zwany „Caracortada”, który ma wytatuowany na ręce znak, oznaczający w przestępczym kodzie mordercę. Tony i jego kumpel Manolo Ray (Steven Bauer), przenoszą się do Miami. Kartę stałego pobytu otrzymują w zamian za przysługę oddaną gangowi handlarzy narkotykami. Frank Lopez (Robert Loggia), jeden z wielkich szefów, włącza go do grupy najbliższych współpracowników i wprowadza w światowe życie. Wkrótce Montana zazdrości mu pozycji, klasy, majątku oraz pięknej kobiety, Elviry (Michelle Pfeiffer) i chce zająć jego miejsce. – Filmweb.
10.Pulp Fiction (1994)
Płatni mordercy, Jules (Samuel L. Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość tego, Vincent dostaje kolejną robotę – na czas nieobecności gangstera w mieście ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman). Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. Kłopoty ma też podupadły bokser (Bruce Willis), który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić.. – Filmweb.
11.PSY 2 – Ostatnia krew (1994)
Zwolniony z więzienia Franz Maurer (Bogusław Linda) spotyka Radosława Wolfa (Artur Żmijewski), handlarza bronią, który wrócił do Polski z wojny w byłej Jugosławii. Ten kontaktuje go z amerykańskim dyplomatą Williamem (Marek Barbasiewicz), który okazuje się szefem gangu przemytników broni. William proponuje Franzowi pracę zlecając mu odebranie długu od rosyjskiej mafii. Wolf, Mauer i Nowy ryzykując życie odzyskują pieniądze, za które William kupuje broń z nadzieją przemycenia jej do Sarajewa. Franz powiadamia policję o planach przemytu i staje do ostatecznej rozprawy z Williamem, który nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć zamierzony cel. – Filmweb.
12.Wściekłe psy (1992)
Po nieudanym napadzie na sklep jubilerski kilku jego uczestników spotyka się w opuszczonym magazynie, by ustalić, kto zdradził policji ich plan. Wściekłe psy to nie znający się wzajemnie, najemni gangsterzy o „kolorowych” pseudonimach. Ich zleceniodawcami są Joe Cabot i jego syn Eddie. Prowadzone przez nich wewnętrzne śledztwo polega na rzucaniu wymyślnych przekleństw, wzajemnym oskarżaniu i torturowaniu porwanego policjanta. – Filmweb.
13.American Gangster (2007)
Frank Lucas (Denzel Washington) przez całe swoje życie był właściwie nikim. To, do czego ostatecznie doszedł, osiągnął dzięki swojej niezłomności i sprytowi. Przez piętnaście lat był szoferem gangstera imieniem Bumpy Johnson. To właśnie od niego przejął pewne nawyki, sposób działania i część własnej filozofii życiowej. Imponowało mu to, iż w głębi duszy jego szef był tak naprawdę dobrym człowiekiem, który z okazji Święta Dziękczynienia potrafił rozdawać ubogim indyki, aby wszyscy w ten dzień byli syci i szczęśliwi. Wszystko zmienia się w dniu, w którym Bumpy umiera. Dla Franka kończy się czas nauki od człowieka, którego traktował jak swojego mistrza i szanował na równi z własnym ojcem. Nietrudno się domyślić, że cały narkotykowy pół-światek nowojorskiego Harlemu ucieszyła śmierć osoby, której większość podrzędnych gangsterów była winna pieniądze. Nikt nie zwracał uwagi na Franka, który był nieodłącznym towarzyszem zmarłego i jego jedynym uczniem. W pewnym momencie w duszy Lucasa zaczyna kształtować się niezłomne postanowienie kontynuowania działalności Bumpy’ego, jednak już pod własnym „szyldem”. Tymczasem rewir jego mistrza usiłuje zająć niezwykle pewny siebie handlarz narkotykami, który nie traktuje Franka zbyt poważnie, a już z całą pewnością nie uważa go za realne zagrożenie. Frank nie ma zbyt wiele czasu, aby ubiec konkurenta… – Filmweb.
14.The Drop (2014)
Brooklyn. Szefowie gangów wyznaczają co jakiś czas knajpę, która jest ich tymczasowym sejfem. Tym razem „zrzutnią” staje się pub, gdzie za barem stoi Bob Saginowski (Tom Hardy) mający, wedle ich zaleceń, przyjmować od posłańców pieniądze. Mężczyzna pracuje dla kuzyna Marva (James Gandolfini) żyjącego przeszłością, kiedy to siał postrach na ulicach. Pewnego wieczoru wracający z pubu Bob znajduje w śmietniku krwawiącego szczeniaka pitbulla, co dostrzega właścicielka posesji, Nadia (Noomi Rapace). Kobieta opatruje psiaka i decyduje się przechować go parę dni. Tymczasem w knajpie Saginowskiego dochodzi do napadu, w trakcie którego zamaskowani napastnicy kradną wszystko z kasy. Bob podaje szczegóły policji, ściągając na siebie krytykę Marva. – Filmweb.
15.Życie Carlita (1993)
Tytułowy bohater, Carlito Brigante, to były portorykański gangster, który po pięcioletniej odsiadce wraca na ulice Nowego Jorku. Niemłody już kryminalista, kiedyś narkotykowy boss, teraz chciałby wieść życie prawego obywatela. Zrywa z przestępczością, a jego adwokat i zarazem najbliższy przyjaciel, Klienfeld, załatwia mu udziały w jednym z klubów z muzyką latynoską. Niestety, dobre chęci nie wystarczą – dawne kontakty i nawyki szybko dają o sobie znać. Złym duchem Carlita okazuje się sam Kleinfeld, który pragnie wykorzystać go dla własnych celów. – Filmweb.