Donnie Brasco – historia, która wydarzyła się naprawdę

fot. materiały operacyjne FBI
0 10 551

Film w reżyserii Mike’a Newella na ekrany kin trafił w 1997 roku. Jego scenariusz oparty był w znacznej mierze na książce z 1987 roku,  „Donnie Brasco – Moje życie pod przykrywką w mafii”. Była to spisana historia agenta specjalnego Josepha Pistone, który przeniknął w struktury rodziny mafijnej.

W filmie, w rolę agenta FBI wcielił się Johnny Depp, zaś drugą z najważniejszych postaci, Benjamina „Lewusa” Ruggiero, odegrał sam Al Pacino. 

Joe Pistone urodził się 17 września 1939 roku w Pensylwanii. Po ukończeniu studiów, przez krótki okres pracował jako nauczyciel.

W późniejszym czasie rozpoczął pracę dla wywiadu marynarki wojennej, aż w końcu w 1969 roku trafił do FBI.

W latach ’70, kiedy nowojorskie rodziny mafijne działały praktycznie bezkarnie, agenci federalni postanowili walczyć z nimi, wstawiając im „konia trojańskiego”.

Pistone, który miał sycylijskie pochodzenie oraz znał wszelkie włoskie zwyczaje i tradycje, wydawał się idealnym kandydatem na stanowisko „przykrywkowca”.

Tak też się stało. Utworzono operację o nazwie Sun Apple, a Pistone otrzymał pseudonim operacyjny Donnie Brasco.

fot. Pistone jako Donnie Brasco

Wyszedł z biura FBI we wrześniu 1976 roku i nie wrócił do niego przez sześć kolejnych lat. Przez cały ten czas działał na ulicach Nowego Jorku jako „Donnie Jubiler”.

Kiedy zniknął ze swojego dawnego życia, nikt poza wtajemniczonymi współpracownikami, oraz najbliższą rodziną, nie wiedział co się z nim dzieje.

Do FBI przychodzili jego przyjaciele i znajomi, pytając co się stało z Josephem, jednak agenci odpowiadali, że nie mają pojęcia gdzie przebywa Pistone. Było to niezbędne aby wymazać jego dawną historię i móc bez obaw wprowadzić go w szeregi przestępczych organizacji.

Tajny agent, już jako Donnie Brasco, początkowo zaczął  infiltrować rodzinę Colombo, przyłączając się do ekipy, która napadała na ciężarówki i zajmowała paserką.

Brasco zabiegał wśród przestępców o opinię znawcy biżuterii. Pomagały mu w tym dostarczane przez FBI zarekwirowane, pierścionki czy zegarki. Donnie poznawał ich historię a potem sprzedawał na ulicy, chwaląc się swoją wiedzą.

Doni Jubiler, jako wolny strzelec, nie powiązany przysięgą z żadną z rodzin, przeniósł się do rodziny Bonano, gdzie poznał Benjamina Ruggiero  zwanego Lewusem . Gangster swój pseudonim zawdzięczał grze w kości, w którą grał używając zazwyczaj lewej ręki.  

Ruggiero był klasycznym gangsterem starego pokolenia. Urodził się w 1926 roku na nowojorskim Manhattanie. Dorastał w tzw. Małej Italii i jako młody człowiek wstąpił do mafijnej rodziny Bonanno.

W młodości szybko odniósł sukces w branży bukmacherskiej. Zajmował się także lichwą i wymuszeniami. Jednak mimo sporego doświadczenia i ponoć 26 „głów” na koncie, nigdy nie awansował z pozycji żołnierza.  

Podobnie jak ukazano to w filmie, był wielkim wielbicielem zwierząt – w mieszkaniu posiadał akwaria z egzotycznymi rybami, a także lwiątko, które musiał oddać do zoo, gdy zrobiło się zbyt duże.

fot. Al Pacino jako Lewus, kadr z filmu

Lewus był bardzo szczupłym mężczyzną o zachrypniętym od ciągłego palenie głosie. Fizycznie Al Pacino bardzo przypominał gangstera. Różnił ich jedynie wzrost. Ruggiero był o ponad 20 cm wyższy. 

Mafioso miał czworo dzieci – trzy córki i syna, który walczył z uzależnieniem od heroiny. .

Znajomość Lewusa i Donnie’go, w krótkim czasie przerodziła się w prawdziwą przyjaźń. Mafiozo wprowadzał młodszego kolegę w procedury  i zwyczaje rodziny Bonanno. Był bardzo rozmowny i przy tym mało ostrożny. Zaufał Donnie’mu tak bardzo, że wyjawił mu swoje największe tajemnice. Panowie spotykali się niemal codziennie, a Brasco wspierał Lewusa, w walce jego syna z uzależnieniem.

Po pewnym czasie Ruggiero zapoznał Donnie’go z Dominick’iem Napolitano, kapitanem rodziny Bonanno, znanym jako Sonny Black.

Po śmierci bossa rodziny Carmine Galante w 1979 roku, w organizacji powstał rozłam. Rządy z więzienia zaczął sprawować Phillip Rastelli, jednak sprzeciwiał się mu Alfons „Sonny Red” Indelicato, który wraz ze swoją frakcją postanowił nie wykonywać rozkazów nowego bossa.

Sonny Black, stanął jednak murem za Rastellim, i postanowił stłumić bunt. Podstępem zwabił Sonny’ego Red, oraz dwóch innych zbuntowanych kapitanów i dokonał na nich brutalnej egzekucji. W filmie ta scena została przedstawiona, w piwnicy jednego z domów.

Lewus jednak zaczynał żałować, że zapoznał Donnie’go z Sonny’m Black’iem, gdyż ten zauważył w nim młodego perspektywicznego gangstera i poświęcał mu znacznie więcej uwagi niż staremu mafiosowi.

Ruggiero także, o mały włos nie odkrył prawdziwego oblicza Donnie’go Brasco. W czasopiśmie Time, zobaczył agentów FBI, przy tym samym jachcie, jaki zorganizował Donnie na wspólną wycieczkę dla gangsterów. Pistone jednak wymigał się z tej sytuacji, po raz kolejny wykorzystując naiwność Lewusa.

Brasco został także oddelegowany na Florydę, gdzie otworzył Kings Court Bottle Club, w którym pracował wraz z innym agentem specjalnym o pseudonimie Tony Rossi. Sytuacja bardzo szczegółowo została zobrazowana w filmie.

fot. materiały FBI

Lewus w późnych latach ’70 zaczął się staczać. Uzależnił się poważanie od hazardu i regularnie przegrywał pieniądze na wyścigach konnych. Zadłużał się przy tym na potężne kwoty.

W tym samym czasie akcje Donnie’go w rodzinie Bonanno szybowały mocno w górę. Sonny Black zaproponował mu w pewnym momencie, wejście do mafijnej rodziny . Aby jednak do tego doszło,  Pistone musiałby splamić ręce krwią.

Dostał zlecenie zlikwidowania Bruno Indelicato, syna Sonny’ego Red.

Joe Pistone chciał za wszelką cenę wstąpić w szeregi mafii, tak aby w przyszłości rozbić ją psychologicznie, dając do zrozumienia, że nie jest już hermetyczną organizacją.

Jego szefowie z FBI postanowili jednak przerwać operację i zabrali go z ulicy po sześciu latach prowadzenia inwigilacji.

Po ogłoszeniu w półświatku, jakiego czynu dokonał Joseph Pistone, w nowojorskiej mafii nastąpiło trzęsienie ziemi. Za jego głowę, wyznaczono pół miliona dolarów, a rodzina Bonanno została wykluczona z Komisji nowojorskich rodzin mafijnych.

Wyrok na Pistone odwołał jednak Paul Castellano, szef komisji, który uznał, że i tak stało się już zbyt dużo złego, a śmierć agenta federalnego pogłębi jeszcze ich problemy.

Po głośnej aferze, w sierpniu 1981 roku, na spotkanie z szefami wezwany został Sonny Black.                            

W knajpie zostawił ulubionemu barmanowi swoje pieniądze, klucze i sygnet. Zadzwonił jeszcze do dziewczyny aby się z nią pożegnać. Po tym wydarzeniu słuch po nim zaginął.  Jego ciało odkryto rok później. Było pozbawione dłoni. Miał to być znak, że tymi dłońmi zapoznawał policjanta z bossami.

Lewus  również miał zostać zlikwidowany, jednak wcześniej został zatrzymany przez policję. Został skazany na 15 lat więzienia, jednak nie poszedł na współpracę. Wypuszczono go po 11 latach odsiadki.

fot. Lewus w ostatnich latach życia

Zmarł na raka płuc, 24 listopada 1994 roku. Do końca nie mógł uwierzyć w to, kim naprawdę był człowiek, którego znał jako Donnie’go Brasco.

Po akcji Sun Apple, rodzina Bonanno została zdziesiątkowana, a dowody zebrane przez Pistone doprowadziły do 200 zatrzymań i wydania 100 prawomocnych wyroków skazujących.

Joseph Pistone, do dziś, żyje pod ciągle zmienianymi nazwiskami i miejscem zamieszkania. Był jednak obecny jako doradca podczas kręcenia filmu.Wraz z Salvatore Bonanno napisał książkę „The good guys.”

Cały czas działa jako konsultant organów ścigania na całym świecie, oraz doradca do spraw przestępczości zorganizowanej.

źródło: Mafia PL 

Zostaw odpowiedź