Dalszy ciąg akcji CBA ws. GetBack SA, tym razem zatrzymany prezes Polskiego Domu Maklerskiego

fot. CBA
0 857

Agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali jednego z dyrektorów w GetBack SA oraz prezesa zarządu spółki Polski Dom Maklerski. To kolejna realizacja w śledztwie dotyczącym szeroko rozumianych nieprawidłowości w działaniu grupy kapitałowej GetBack SA.

 

Śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Warszawie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczy  m.in. wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w obrocie gospodarczym na szkodę spółki GetBack SA, wyprowadzania pieniędzy ze spółki w celu osiągnięcia korzyści osobistej oraz ukrywania dowodów. Sprawa obejmuje także przestępstwa manipulacji instrumentami finansowymi i podawania do publicznej wiadomości nieprawdy o działaniach spółki.

Agenci CBA przeszukali warszawskie mieszkania zatrzymanych, zabezpieczają dowody w siedzibie  Polskiego Domu Maklerskiego oraz siedzibach innych firm zatrzymanego prezesa.

Już wcześniej śledczy z CBA intensywnie pracowali w tym śledztwie – przesłuchali łącznie kilkadziesiąt osób – w tym urzędników Komisji Nadzoru Finansowego i spółki GetBack SA, zabezpieczyli tomy dokumentacji oraz  dane elektroniczne.

16 czerwca zostali zatrzymani przez agentów z warszawskiej Delegatury CBA na lotnisku Chopina , Konrad K. – były Prezes Zarządu GetBack S.A. a w swoim domu na warszawskim Ursynowie Piotr B. – przedstawiciel podmiotu gospodarczego, który współpracował z byłym Prezesem Zarządu GetBack S.A.. Obaj zatrzymani przez CBA decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Były prezes GetBack SA. Konrad K. usłyszał m.in.:  zarzut dotyczący usiłowania doprowadzenia Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd co do faktycznej kondycji finansowej spółki GetBack S.A. i  przedłożenia nierzetelnych  dokumentów dla uzyskania dla GetBack S.A. pożyczki w kwocie 250 mln zł oraz zarzut wyrządzenia spółce GetBack S.A. szkody majątkowej na ponad 15 mln zł na podstawie nie wykonanych a opłaconych, pozornych umów o świadczenie usług doradczo – marketingowych przy emisji obligacji oraz o współpracy. Inny zarzut dotyczy sprawy podobnego charakteru, kwoty co najmniej 7 mln zł i umowy „o świadczeniu usług w zakresie bezpieczeństwa w biznesie”. Zatrzymany przez CBA Piotr B. usłyszał zarzuty dotyczące tej umowy i działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.  Były prezes GetBack SA usłyszał także zarzut  przestępstw dotyczących publicznego rozpowszechnienia nieprawdziwych danych w raporcie bieżącym spółki, które mogły wprowadzać w błąd, co do wartości instrumentów finansowych emitowanych przez spółkę GetBack S.A., wbrew zakazowi takich manipulacji na rynku. Szczegóły zarzutów w swoim komunikacie przekazała prokuratura.

Czynności w śledztwie trwają.

Piotr Kaczorek , CBA

Zostaw odpowiedź