ABW zatrzymała cztery osoby, które miały wyprać 5 mld zł (!)

0 553

fot.ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby podejrzewane o udział w grupie przestępczej, która prała pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł – nie mniej niż 5 mld zł – poinformowano w piątkowym komunikacie.

 

Do akcji ABW doszło we wtorek 26 czerwca w wynika z informacji uzyskanych w piątek w wydziale komunikacji społecznej departamentu bezpieczeństwa narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wobec trzech zatrzymanych przez ABW sąd zdecydował o dwumiesięcznym areszcie.

„Zatrzymani to pracownicy polskich banków. Swoim działaniem umożliwiali legalizowanie »wypranych« pieniędzy poprzez dokonywanie transferu środków finansowych na rachunki bankowe poza polski system finansowy – głównie do Wietnamu, Chin oraz innych państw, m.in. USA, Kanady i ZEA” – głosi komunikat.

W tej sprawie Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia podatku VAT przy obrocie towarami z Dalekiego Wschodu o wartości nie mniejszej niż 165 mln zł oraz pranie pieniędzy pochodzących z tych przestępstw.

Przestępczy proceder funkcjonował od lutego 2015 r. do połowy marca 2018 r. na terenie Wólki Kosowskiej, Warszawy oraz innych miejscowości na obszarze Polski.

W tym okresie członkowie grupy rejestrowali, nabywali udziały bądź kontrolowali działalność w szeregu spółek pełniących rolę tzw. słupów. Dokonywali zaniżania wartości celnych importowanych towarów, doprowadzając w ten sposób do uszczuplenia podatku VAT. Należności za towar przekazywane były na ich rachunki bankowe. Następnie środki pieniężne niezwłocznie były transferowane za granicę, m.in. na rachunki bankowe w Stanach Zjednoczonych, Wietnamie oraz Chinach.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu pomocnictwo przy „praniu brudnych pieniędzy”.

Wobec trzech z nich zastosowano dwumiesięczny areszt tymczasowy, natomiast czwarty z zatrzymanych otrzymał wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł., dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.

Wcześniej, w tej samej sprawie, zatrzymano 4 obcokrajowców pełniących kluczową rolę w działalności grupy przestępczej.

źródło: PAP /TVP info

Zostaw odpowiedź