Wpadli z narkotykami za 60 mln złotych. Przemycali je z Hiszpanii do Polski i Niemiec

Fot. Zabezpieczone narkotyki, Prokuratura Krajowa
0 5 009

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która na terenie Hiszpanii prowadziła plantację marihuany. Śledztwo było prowadzane przez Warmińsko – Mazurki Oddział Straży Granicznej.

Zakres zarzutów

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zarzucił oskarżonym kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeku karnego, przemyt znacznych ilości narkotyków kwalifikowany z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Uprawa marihuany w Hiszpanii

W toku śledztwa prokurator ustalił, że rośliny uprawiano w magazynie na terenie Hiszpanii. Następnie po ścięciu i przygotowaniu były ukrywane w zestawach ciężarowych, które przemycały je do Polski i Niemiec. Ścisła współpraca polskich i hiszpańskich służb doprowadziła do ujawnienia plantacji i zabezpieczenia uprawianych tam ponad 600 krzaków marihuany.

Ponadto grupa nabywała na terenie Hiszpanii znaczne ilości narkotyków, głównie marihuanę od innych dostawców i dostarczała ją do Polski, gdzie była następnie sprzedawana. Łącznie członkowie grupy przemycili do Polski i Niemiec co najmniej 50 kilogramów marihuany, z których część została w wyniku działania polskich służb zatrzymana w zestawie ciężarowym po przekroczeniu granicy państwa.

Łącznie w toku śledztwa zabezpieczono ponad 600 kilogramów różnych narkotyków o czarnorynkowej wartości prawie 60 milionów złotych.

„Współpracowali” z innymi grupami przestępczymi

Grupa nawiązała również współpracę z inną zorganizowaną grupą przestępczą, od której dokonywała zakupu, w celu przemycenia do Polski i dalszej sprzedaży, narkotyków z grupy tzw. twardych to jest kokainy i amfetaminy, łącznie wartych kilkaset tysięcy złotych.

W ramach tej „współpracy” członkowie zorganizowanej grupy przestępczej objętej aktem oskarżenia uczestniczyli także w przewozie na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej ponad 450 kilogramów metamfetaminy o wartości kilkunastu milionów euro.

Źródło Prokuratura Krajowa
Zostaw odpowiedź