Ukraińsko-gruziński gang był ścigany przez Interpol. 35 osób w rękach policji

Fot. Zatrzymanie podejrzanego, policja
0 3 792

Pod koniec stycznia 2021 r. policja włoska poinformowała Komendę Główną Policji o planowanej operacji, organizowanej wspólnie z Interpolem, skierowanej na zatrzymanie 35 członków ukraińsko – gruzińskiej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się kradzieżami, włamaniami i praniem pieniędzy. Wobec całej grupy włoskie organy wymiaru sprawiedliwości wydały międzynarodowe listy gończe.

Z informacji przekazanych przez policję włoską wynikało, że dwóch członków wymienionej organizacji przestępczej może przebywać na terytorium Polski. Koordynacją sprawy niezwłocznie zajął się Punkt Kontaktowy ENFAST w Wydziale Poszukiwań Komendy Głównej Policji (ENFAST – europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najgroźniejszych przestępców Europy).

Funkcjonariusze po wykonaniu sprawdzeń ustalili, że jeden z poszukiwanych przez włoską policję przebywa w zakładzie karnym na terenie województwa dolnośląskiego, ale właśnie kończy karę pozbawienia wolności, którą odbywał za przestępstwa kradzieży i włamań, popełnionych w centralnej Polsce.

W dzień opuszczenia murów więzienia nie spodziewał się, że tuż przy wyjściu czekają na niego nie tylko koledzy, ale również policjanci Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu, którzy, aby uniknąć próby ewentualnego odbicia osoby, w bardzo szybki i dynamiczny sposób dokonali jego zatrzymania. Gruzin poszukiwany był nie tylko przez włoskie, ale również greckie organy ścigania, celem odbycia kary kilkunastu lat pozbawienia wolności.

Posługiwał się kilkoma różnymi tożsamościami. W Polsce figurował pod zmienionymi danymi osobowymi, ale policjanci z ENFAST dzięki porównaniu kart daktyloskopijnych potwierdzili jego prawdziwą tożsamość. Zatrzymany Kakhaberi B. aktualnie znajduje się w areszcie w oczekiwaniu na ekstradycję.

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że drugi członek grupy przestępczej przebywający w Polsce, może ukrywać się na terenie Warszawy. Rozpoczęto działania operacyjne, które pozwoliły ustalić, że poszukiwany przemieszcza się po terenie naszego kraju i aktualnie może przebywać na terenie województwa lubuskiego.

W czynności zaangażowano kilka jednostek Policji, m.in. KWP w Gorzowie Wlkp., KMP w Zielonej Górze oraz KSP. Koordynację całości działań prowadził Wydział Poszukiwań KGP, który współpracował i prowadził bieżącą wymianę informacji z jednostkami Policji na terenie Polski i kilku innych krajów, jak również BMWP KGP, BWiIK KGP oraz Oficerem Łącznikowym Włoskiej Policji w Polsce.

W rezultacie, w planowanym dniu operacji tj. 9.02.2021 r., w tym samym czasie, policjanci w wielu krajach Europy weszli na ustalone wcześniej adresy pobytu członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym w Polsce.

Tego dnia poszukiwany Hamlet M. namierzony został w Warszawie. Policjanci Zespołu Poszukiwań Celowych Komendy Stołecznej Policji udali się na miejsce we wczesnych godzinach porannych i dokonali jego zatrzymania w mieszkaniu na warszawskim Ursynowie. Mężczyzna został osadzony w areszcie w oczekiwaniu na ekstradycję do Włoch.

 

Źródło Policja
Zostaw odpowiedź