Udaremniony przemyt z Chin. Na warszawskim lotnisku zabezpieczono 2 tony substancji wartych 13 mln złotych

Fot. YouTube
0 4 514

Funkcjonariusze KAS z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie wykryli w skontrolowanej przesyłce lotniczej dwa rodzaje prekursorów do produkcji narkotyków. Zgodnie z dokumentami przesyłka miała zawierać węglan wapnia do produkcji plastiku i szkła. Nadawcą przesyłki była firma z Chin.

Towar znajdował się w 80 papierowych workach na 4 paletach. Wewnątrz worków, funkcjonariusze znaleźli sypki proszek w kolorze białym oraz częściowo zbryloną substancję o kremowej i białej barwie. Substancje przekazano do badań laboratoryjnych.

Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Celno-Skarbowym w Otwocku potwierdziły, że nie jest to węglan wapnia. Proszek okazał się mieszaniną, która zawierała prekursor BMK stosowany do produkcji amfetaminy. Natomiast w składzie bryłek wykryto prekursor PMK do syntezy MDMA, potocznie nazywaną Ecstasy.

Szacunkowa wartość czarnorynkowa obu prekursorów to 13 mln zł. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota w Warszawie.

Zgodnie z przepisami każdemu, kto przewozi, kupuje lub przechowuje prekursory i zamierza wykorzystać je do produkcji narkotyków, grozi kara grzywny i pozbawienia wolności do 5 lat.

Udaremnienie przemytu prekursorów na Lotnisku Chopina w Warszawie jest przykładem skutecznego zwalczania przestępczości narkotykowej przez KAS.

W okresie od 2017 r. do września 2022 r. zatrzymaliśmy łącznie 41,5 tony, 5 650 litrów i 409 tys. sztuk różnego rodzaju narkotyków i prekursorów.

Źródło: KAS

Zostaw odpowiedź