Tatuażami oznaczali prostytutki, jedną z nich spalili żywcem. Gang „Braciaków” stanie przed sądem.

Fot. Kobieta oznaczona tatuażem/ zabezpieczone narkotyki, mat. prasowe
0 11 229

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej stojącej między innymi za zabójstwem polskiej obywatelki na terenie Danii, do którego doszło w styczniu 2017 roku.

Co zarzuca się oskarżonym

Aktem oskarżenia objęto 16 osób, którym zarzucono popełnienie łącznie 41 przestępstw w tym: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonania i usiłowania dokonania zabójstwa, czerpania korzyści z cudzego nierządu, posiadania i wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, a także nakłaniania do składania fałszywych zeznań.

Ustalenia śledztwa

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzone wspólnie z policjantami z CBŚP dotyczyło przestępczości porachunkowej między gangami zajmującymi się czerpaniem korzyści z cudzego nierządu oraz handlem narkotykami. Na tym tle w  styczniu 2017 roku w miejscowości Aalborg w Danii doszło do podpalenia budynku, w którym mieściła się agencja towarzyska prowadzona przez polską grupę przestępczą.

W pożarze zginęła obywatelka Polski, a ciężko poparzona została druga z przebywających tam kobiet.

Czynności wykonywane w sprawie pozwoliły na ustalenie, że przestępstwa dokonało 9 mężczyzn należących do trójmiejskiej grupy przestępczej. Jeden z podpalaczy zginał w trakcie dokonywania przestępstwa, a kolejny uległ poparzeniu.

Fot. kobieta oznaczona tatuażami, mat. prasowe

Zatrzymania sprawców

W wyniku podjętych w sprawie czynności, zatrzymano na terenie Polski 6 podejrzanych, którzy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania zbrodni zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa. Następnie zatrzymano i aresztowano kolejnego ze sprawców.

Wobec tych osób sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie.

Pozostali członkowie grupy przestępczej, w tym zleceniodawcy zabójstwa kierujący grupą ukrywali się poza granicami Polski.

Zatrzymania na terenie Hiszpanii, Danii  i Polski

W wyniku koordynowanej przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku i Europol, międzynarodowej akcji prowadzanej jednocześnie na terenie Polski i Hiszpanii, w marcu 2019 roku  zatrzymano kolejne osoby związane z tym przestępstwem.

Na terenie Hiszpanii zatrzymano 3 podejrzanych, ostatniego z bezpośrednich wykonawców zabójstwa oraz dwóch braci, zleceniodawców zbrodni, którzy stali na czele grupy przestępczej. Na terenie Hiszpanii zatrzymano także kolejnego z braci.

Zatrzymani zostali przekazani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania do Polski, gdzie przedstawiono im zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, zlecenia zabójstwa, dokonania zabójstwa, ułatwiania świadczenia usług seksualnych oraz czerpania korzyści z cudzego nierządu.

Na terenie województwa pomorskiego zatrzymano ojca kierujących gangiem braci, któremu przedstawiono zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz czerpania korzyści z cudzego nierządu.

Wobec wszystkich tych osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Z kolei, w  Danii, zatrzymano kobietę podejrzaną o organizację na terenie tego kraju agencji towarzyskiej na polecenie braci.

W marcu 2019 roku zatrzymano również adwokata, któremu przedstawiono zarzut nakłaniania jednego ze świadków do składania fałszywych zeznań.

Aktem oskarżenia objęto nadto, kolejne 2 kobiety, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej  oraz  ułatwianie na terenie województwa pomorskiego oraz Danii, świadczenia usług seksualnych i  czerpania korzyści z cudzego nierządu.

Plantacja konopi indyjskich

Podczas zatrzymania w Hiszpanii, w miejscu pobytu jednego ze zleceniodawców zabójstwa ujawniono 220 kg haszyszu oraz plantację konopi indyjskich, na której rosło około 2.500 krzewów, z których można było uzyskać 750 kg marihuany.

Znaczne ilości środków odurzających ujawniono także w miejscu zamieszkania  jednego ze sprawców zatrzymanych w Polsce.

Czyny zarzucane oskarżonym, w zależności od zakresu zarzutów, zagrożone są karami pozbawienia wolności do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywociem.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź