Największa operacja w historii Wielkiej Brytanii. Aresztowano blisko 750 podejrzanych

Fot. zabezpieczona gotówka, policja
0 33 975

Zwieńczeniem śledztwa trwającego cztery lata jest największa akcja na wyspach przeciwko handlu bronią i narkotykami.

Do aresztowania setek osób w największym stopniu przyczyniła się grupa funkcjonariuszy, która zajmowała się łamaniem zabezpieczeń zaszyfrowanego komunikatora EncroChat. Pozwalał on przestępcom na bezpieczną wymianę wiadomości. Kryminaliści nie ryzykowali, że w łatwy sposób policja będzie w stanie przejąć ważne informacje.

Za korzystanie z komunikatora co 6 miesięcy użytkownicy musieli płacić 2 tysiące dolarów. Twórcy EncroChat w czerwcu ostrzegali, że służby któregoś z państw w najbliższym czasie mogą złamać zabezpieczenia.

Z czatu korzystało ponad 60 tysięcy użytkowników. Oznacza to, że akcja na wyspach to dopiero początek. Aresztowania zostaną przeprowadzone także w wielu innych krajach.

Zorganizowane grupy przestępcze używały zaszyfrowanych komunikatorów, by ułatwić sobie działanie. W otwarty sposób omawiały tam kwestie morderstw, prania brudnych pieniędzy, handlu narkotykami, czy sprzedaży broni, która wyrządzała potem okropną krzywdę w naszej społeczności. Byli bezwstydni, myśleli, że są poza prawem. – powiedziała komisarz policji w Londynie Cressida Dick.

W samej Wielkiej Brytanii schwytano 746 podejrzanych. W Holandii natomiast zabezpieczono 2 tony narkotyków oraz zlikwidowano 19 laboratoriów. Łącznie zabezpieczono 54 mln funtów oraz 25 mln euro w gotówce. Policja skonfiskowała także dziesiątki kradzionych aut, oraz broń i amunicję.

Źródło: antyweb.pl

Zostaw odpowiedź