Szef kuchni z wyrokiem za dwa zabójstwa. Po ponad 16 latach służby schwytały cyngla 'Ndranghety

Fot. Edgardo Greco, Carabinieri Cosenza
1 3 633

Niedawno włoskie media pochwaliły się schwytaniem Matteo Messiny Denaro, który ukrywał się przez 30 lat. Teraz po ponad 16 latach poszukiwań w ręce służb wpadły kolejny bezwzględny mafioso.

63-letni Edgardo Greco to członek 'Ndranghety, który w trakcie trwającej wojny mafijnej zamordował dwóch braci. W 1991 roku miał śmiertelnie pobić Stefano i Giuseppe Barolomeo należących do wrogiego gangu. Ich ciał jednak nigdy nie odnaleziono, a według służb zostały one rozpuszczone w kwasie.

Gdy w 2006 roku wydano nakaz aresztowania, Greco zaczął się ukrywać. Jak ustaliło śledztwo, 8 lat później zamieszkał we francuskim mieście Saint-Étienne niedaleko Lyonu, gdzie pod fałszywym nazwiskiem Paolo Dimitrio pracował jako szef kuchni we włoskiej restauracji.

Kiedy w ojczyźnie został skazany na dożywocie, zaczęto ścigać go także Europejskim Nakazem Aresztowania. Greco, który rozpoczął nowe życie, zapewne był przekonany, że skutecznie zmylił służby i w 2021 roku udzielił wywiadu lokalnej gazecie.

Między innymi wychwalał dania podawane w restauracji takie jak robione zgodnie z domowym przepisem ravioli, risotto czy tagliatelle. Artykuł z jego zdjęciem został opublikowany na Facebooku, a sam Greco pod fałszywym nazwiskiem regularnie publikował posty w social mediach.

Od 2006 roku antymafijny prokurator Nicola Gratteri nie przestał jednak ścigać brutalnego gangstera. 2 lutego francuskie oraz włoskie służby wspierane przez Interpol przeprowadziły obławę i schwytały 63-latka, który teraz wróci do ojczyzny, gdzie trafi za kraty.

Źródło: Interpol/BBC

1 komentarz
  1. Jula mówi

    Niesamowita sprawa

Zostaw odpowiedź