Szef gangu narkotykowego stanie przed sądem. Jego grupa przemyciła ponad 3,3 tony narkotyków

0 2 612

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi I., którego oskarżono o zorganizowanie i współkierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw narkotykowych. Śledztwo było prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył Sebastiana I. o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk oraz przestępstw narkotykowych.

Czyny te są zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Sebastian I. w trakcie prowadzonego śledztwa przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które przyczyniły się do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej i zdemaskowania procederu przemytu narkotyków na dużą skalę.

Grupa przemyciła z Hiszpanii 3 tony marihuany

W toku postępowania prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza w latach 2010 – 2018 dokonała przemytu z Hiszpanii na terytorium Polski marihuany o łącznej wadze ponad 3 ton, a także dokonała przerzutu z terytorium Irlandii, Holandii na terytorium Polski ponad 300 kg marihuany, a nadto innych środków odurzających w postaci MDMA i haszyszu.

Z ustaleń dokonanych przez prokuratora w trakcie śledztwa wynika, że członkowie grupy zajmowali się wewnątrzwspólnotowym nabyciem i dostawą oraz przywozem środków odurzających i substancji psychotropowych w znacznych ilościach. Następnie dokonywali obrotu środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi.

Dopuszczali się również oszustw finansowych oraz podrabiania i przerabiania dokumentów. Ponadto członkowie grupy dokonywali na terytorium Polski wyłudzeń kredytów i innych produktów bankowych na podstawie fałszywych oświadczeń i dokumentów.

Część członków grupy zostało już skazanych

W trakcie śledztwa zatrzymano kilkadziesiąt osób, wobec których stosowane były izolacyjne środki zapobiegawcze. Wobec wszystkich tymczasowo aresztowanych skierowano już kilkanaście aktów oskarżenia do sądów na terenie całego kraju.

W wielu z tych spraw zapadły już prawomocne wyroki skazujące, a szereg oskarżonych przyznało się do popełnienia zarzucanych czynów i dobrowolnie poddało odpowiedzialności karnej na kary do 5 lat pozbawienia wolności.

W sprawie zapadły również wyroki nieprawomocne, gdzie sądy uznały winę oskarżonych i wymierzyły kary do 9 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Część członków zorganizowanej grupy przestępczej ukrywa się przed organami ścigania i poszukiwana jest listami gończymi oraz europejskimi nakazami aresztowania.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź