Straż Graniczna rozbiła międzynarodowy gang

0 1 523

fot.zabezpieczone maszyny/SG

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki SG w Hrebennem prowadzą śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej. Grupa ta zajmowała się przemytem wyrobów akcyzowych przez wschodnią granicę z terytorium Ukrainy do Polski, dalszą ich dystrybucją oraz nielegalną produkcją papierosów.

 

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu wynika, że w skład grupy wchodzą zarówno obywatele Polski, jak i Ukrainy. Grupa działała na terenie województwa lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Do przemytu papierosów członkowie grupy przestępczej wykorzystywali przede wszystkim samochody ze specjalnie przygotowanymi skrytkami konstrukcyjnymi.  W następnej kolejności nielegalne towary były transportowane do centralnej Polski, skąd trafiały na niemiecki rynek. Osoby pochodzące z województwa kujawsko-pomorskiego, biorące udział w nielegalnym procederze, trudniły się dodatkowo produkcją papierosów z tytoniu zakupionego od lokalnych producentów.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Hrebennem przeszukali trzy posesje na terenie Bydgoszczy. Podczas działań, prowadzonych wspólnie z funkcjonariuszami KAS z Torunia i Bydgoszczy, ujawniono 4 urządzenia mechaniczne wchodzące w skład profesjonalnej linii do produkcji papierosów. Wartość zabezpieczonych maszyn szacowana jest na około 140 tys. zł. Ujawniono również tytoń oraz już wyprodukowane nielegalnie papierosy, przeznaczone do dalszej dystrybucji na terenie UE.

Pierwsze zatrzymania w sprawie miały miejsce w czerwcu br. Do chwili obecnej funkcjonariusze z Placówki SG w Hrebennem, przy wsparciu innych jednostek terenowych SG i KAS, zatrzymali 20 osób. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu wyrobów akcyzowych, z czego czterem obywatelom RP przedstawiono dodatkowy zarzut kierowania zorganizowaną grupa przestępczą.  Wobec szefów grupy przestępczej Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował areszt tymczasowy, a wobec pozostałych zatrzymanych dozór policyjny.

Ustalono, że grupa przestępcza na przestrzeni tylko kilku miesięcy wprowadziła na rynek Unii Europejskiej papierosy bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej prawie półtora mln zł. Ponadto przedstawiciele grupy nabyli w tym czasie dużą partię tytoniu, wartą 1.732.514,40 zł, przeznaczoną do  nielegalnej produkcji papierosów.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zostaw odpowiedź