Wyłudzali VAT i prali brudne pieniądze, własnie usłyszeli zarzuty

fot. pixabay
0 815

fot. zdjęcie poglądowe, pixabay

Prokuratura Okręgowa w Toruniu prowadzi śledztwo dotyczące między innymi fikcyjnego obrotu olejem rzepakowym i uszczuplania należności podatkowych.

 

W toku śledztwa wczoraj (19 lipca 2018 roku) do prokuratury doprowadzono zatrzymanych wcześniej czworo kolejnych podejrzanych: Małgorzatę S., Roberta M., Romana T. oraz Jacka F. Prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące prania brudnych pieniędzy. Podejrzani, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oraz posługując się firmami spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibami w Poznaniu i Warszawie, przyjmowali korzyści związane z popełnieniem przestępstw, w tym czynów zabronionych karnoskarbowych. Następnie podejrzani przekazywali pieniądze, posiadali je i pomagali do przenoszenia własności środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych.

Zarzucone podejrzanym przestępstwo z art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Po przesłuchaniu w charakterze podejrzanych prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach po 20 tysięcy złotych.Zarzuty usłyszało dotychczas 13 osób

W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Toruniu zarzuty usłyszało dotychczas 13 osób.

Postępowanie to dotyczy obrotu olejem rzepakowym z wykorzystaniem fikcyjnego podmiotu mającego stwarzać pozory prowadzenia działalności w celu wystawiana faktur dla jednej ze spółek prawa handlowego. Wartość podatku narażonego na uszczuplenie wynosi ponad 3 miliony złotych.

W toku tego postępowania wyjaśniane są również okoliczności dotyczące prania brudnych pieniędzy z wykorzystaniem fikcyjnych podmiotów gospodarczych. W tym przypadku szacowana wartość podatku narażonego na uszczuplenie wynosi ponad 1 milion 300 tysięcy złotych.

źródło:PAP

Zostaw odpowiedź