Służby stworzyły własny komunikator. Wpadło 800 osób, przechwycono 32 tony narkotyków

Fot. narkotyki zabezpieczone przez hiszpańskie służby
0 7 527

W wyniku międzynarodowej współpracy przeprowadzono jedną z największych historii operację związaną z szyfrowanym komunikatorem wykorzystywanym przez grupy przestępcze.

W operacji „Trojan shield” wzięło udział FBI, DEA, Europol oraz organy ścigania z 16 państw. Od 2019 roku FBI blisko współpracując z australijskimi służbami, stworzyło i rozwijało własny komunikator, który miał przesyłać szyfrowane wiadomości. „ANOM” można było zakupić przez darknet i kosztował od 1500 do 2500 dolarów.

„Firma” sprzedała więcej niż 12 tysięcy urządzeń, które trafiły do ponad 300 grup przestępczych działających na terenie co najmniej 100 państw. Korzystały z niego m.in. gangi motocyklowe, włoskie organizacje czy przemytnicy narkotyków. W ponad 18 miesięcy przechwycono łącznie 27 milionów wiadomości.

W wyniku operacji w niecałe 48 godzin przeszukano ponad 700 lokalizacji, aresztowano więcej niż 800 osób, skonfiskowano także 8 ton kokainy, 22 tony marihuany i 2 tony narkotyków syntetycznych. Ponadto w ręce służb z 16 krajów wpadło 6 ton prekursorów do produkcji narkotyków oraz 250 sztuk broni.

Do sprawy zabezpieczono 55 luksusowych aut oraz 48 milionów dolarów w różnej walucie i kryptowalucie.

Według mediów osobą, która odpowiada za rozpowszechnienie komunikatora wśród przestępców, jest gangster o tureckich korzeniach znany jako Hakan. Dzięki niemu urządzenia zaczęły trafiać do co raz to większego grona zainteresowanych.

Służby w ostatnim czasie coraz częściej poprzez szyfrowane komunikatory trafiają do przestępców, przeprowadzając ogromne operacje. Najgłośniejszymi z nich było uzyskanie dostępu do wiadomości przesyłanych przez EncroChat czy Sky ECC.

Źródło Europol
Zostaw odpowiedź