Sędzia zamordowany przez mafię zostanie beatyfikowany. Papież uznał go za męczennika

Fot. Rosario Livatino, mat. prasowe
0 2 337

Jak przekazał w miniony wtorek Watykan, Papież Franciszek uznał męczeństwo Rosario Livatino, pierwszego sędziego w historii, który zostanie beatyfikowany.

Rosario Livatino Urodził się w 1952 r. na Sycylii. Włoch poszedł śladami swojego ojca i ukończył studia prawnicze, a niedługo później został zastępcą prokuratura. Szybko zaczęto mu powierzać niełatwe zadania i skomplikowane sprawy, które bardzo często dotyczyły mafiosów.

Według Rosario najskuteczniejszym narzędziem w walce z przestępczością zorganizowaną była konfiskata mienia. Ustawa umożliwiająca takie działania została wprowadzona w 1982 roku. 7 lat później Livatino został sędzią niewygodnym dla mafii, gdyż nie przyjmował łapówek, ani nie dał się zastraszyć. Mimo wszystko wiedział, co mu grozi i z tego właśnie powodu nigdy nie założył rodziny. Nie chciał ściągać na nią niebezpieczeństwa.

Jego kuzyn ksiądz Giuseppe Livatino wspominał, że Rosario był głęboko wierzącym chrześcijaninem. Na biurku zawsze miał krzyż i biblię z własnymi zapiskami, a każdy dzień zaczynał od modlitwy.

Fot. Pojazd, w którym ostrzelany Livatino, mat. prasowe

Rosario zginął w wieku 37-lat, Został zastrzelony 21 września 1990 roku w Agrigento na Sycylii, w chwili, gdy jechał do sądu. Za zorganizowaniem zamachu miała stać rodzina Stidda. Mimo że za zleceniem morderstwa najprawdopodobniej stali wysoko postawieni bossowie powiązani z politykami, to skazano jedynie nieznaczących wiele bezpośrednich zabójców.

Sam Jan Paweł II powiedział o Livatino, że był „męczennikiem za sprawiedliwość, a pośrednio również za wiarę”. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się już 9 lat temu.

Źródło: TVN 24 / misyjne.pl

Zostaw odpowiedź