Ruszył największy od ponad 30 lat proces przeciwko włoskiej mafii

Fot. Sala rozpraw przygotowana do procesu, mat. prasowe
0 5 389

Dzisiaj ruszył największy od ponad 3 dekad proces przeciwko mafii, a konkretnie 'ndranghetcie. W sprawę zaangażowany jest jeden z najsłynniejszych włoskich prokuratorów – Nicola Gratteri, który od ponad 30 lat żyje pod ochroną policji.

Przed sądem staną setki oskarżonych, w tym członkowie organizacji przestępczych, politycy, prawnicy, biznesmeni i urzędnicy. Proces będzie toczył się w samym centrum działań 'ndranghety, czyli w Kalabrii, w mieście Lamezia Terme. Specjalnie na potrzeby tej sprawy w odpowiedni sposób przekształcono stare centrum telefoniczne, które teraz będzie pełnić funkcję sali rozpraw.

Akt oskarżenia obejmuje przestępstwa popełnianie jeszcze w latach 90. Podejrzanym zarzuca się m.in. krwawe morderstwa, handel narkotykami, ale również wyłudzenia, pranie brudnych pieniędzy, czy nadużycie władzy przez polityków i urzędników.

Głównym podejrzanym w tej antymafijnej sprawie jest 66-letni Luigi Mancuso, który rzekomo kierowałem całym klanem 'ndranghety.

Jak podają media, będzie to największy proces od czasu słynnego 'maksiprocesu’, kiedy to słynny Tommaso Buscetta złamał omertę i poszedł na współpracę z służbami. Dzięki jego zeznaniom skazano 338 mafiosów, a Buscettę okrzyknięto największym zdrajcą w historii. Więcej o Don Masino znajdziesz tutaj – Don Masino – Największy zdrajca w historii mafii

Tym razem proces obejmuje 355 oskarżonych i ponad 900 świadków, w tym również blisko powiązanych z mafią przestępców, którzy w zamian za złagodzenie wyroku postanowili zeznawać przeciwko byłym wspólnikom. Przewiduje się, że rozstrzygnięcie całej sprawy może zająć co najmniej 12 miesięcy, jednak najprawdopodobniej na finał tego procesu poczekamy znacznie dłużej.

Źródło: BBC

 

Zostaw odpowiedź