Rozbito międzynarodowy gang, handlujący materiałami wybuchowymi

fot. akcja policji, policja.pl
0 1 433

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej  prowadzi postępowanie w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się handlem materiałami wybuchowymi. Wspólnie z policjantami z Niemiec, Holandii, Francji, przy wsparciu Europol-u i Eurojust-u zatrzymano i przedstawiono zarzuty 35 podejrzanym. Zabezpieczono 80 ton materiałów wybuchowych.

W ciągu ostatnich kilku dni na podstawie wniosku o pomoc prawną skierowanego przez prokuratorów Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej do Niemiec zrealizowano 50 przeszukań w wyniku których zabezpieczono materiały wybuchowe o wysokiej sile rażenia klasy F4, broń, amunicję oraz urządzenia wybuchowe skonstruowane w oparciu o materiał F4.

Grupa handlowała materiałami wybuchowymi

W toku postępowania prokuratorzy Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się nielegalną produkcją, wprowadzała do obrotu na terenie Polski oraz przemycała do Europy znaczną ilość nielegalnych materiałów wybuchowych.

Wyroby pirotechniczne należały do klas F4,T2 i P2, których obrót i posiadanie bez koncesji jest zabronione. Z ustaleń dokonanych przez prokuratorów wynika, że działalność przestępcza była prowadzona obok legalnej działalności w postaci handlu wyrobami pirotechnicznymi kategorii F1-F3, do którego dochodziło poprzez strony internetowe. Środki finansowe pochodzące z czynów zabronionych były inwestowane w luksusowe samochody oraz nieruchomości.

fot. akcja policji, policja.pl

W trakcie śledztwa prokuratorzy ustalili, że polskie strony internetowe, na których oferowano wyroby pirotechniczne posiadały swoje odpowiedniki opatrzone geoblokadami, przeznaczone wyłącznie dla klientów zagranicznych.

Za pośrednictwem tych stron odbywał się nielegalny handel materiałami wybuchowymi w postaci wyrobów pirotechnicznych o wysokiej sile rażenia klas F4, T2 i P2. Transakcje odbywały się bez koncesji zezwalającej na legalne wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu, magazynowanie i transportowanie tych materiałów. Z ustaleń śledczych wynika, że towar głównie trafiał do Holandii, Niemiec oraz krajów skandynawskich.

Zabezpieczono ponad 80 ton materiałów wybuchowych

W toku postępowania na terenie Polski, Niemiec oraz Holandii przejęto przesyłki, w których było przeszło 500 kg materiałów wybuchowych, w postaci wyrobów pirotechnicznych, w tym klas F4, T2 i P2. Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli przeszło 200 paczek.

W Polsce zlikwidowano 5 magazynów, w których zabezpieczono około 80 ton materiałów wybuchowych w postaci koncesjonowanych wyrobów pirotechnicznych klasy F4/T2/P2, o przybliżonej wartości około 5 mln euro.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokuratorzy Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji przedstawili zarzuty 34 zatrzymanym, z czego 27 osób jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna osoba dodatkowo usłyszała zarzut kierowania nią.

Ponadto podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. o  pranie pieniędzy, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, oszustw podatkowych oraz sprzedaży bez koncesji materiałów wybuchowych, w tym pirotechnicznych o wysokiej sile rażenia (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. Dz. U. 2017.290 j.t. z późn. zm. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym).

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 9 podejrzanych. Natomiast wobec 17 osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

źródło: Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź