Pusher (1996) – klasyk i inspiracja dla wielu późniejszych produkcji

fot. kadr z filmu
0 5 494

„Dealer” to dramat kryminalny, który odniósł spory sukces komercyjny, jednocześnie mocno wpływając na historię kina w swoim kraju. Produkcja jest uważana za pierwszy duński film gangsterski.

Film opowiada o siedmiu dniach z życia Franka (Kim Bodnia), dealera narkotyków. Specjalizuje się on w rozprowadzaniu heroiny i kokainy. Liczy się w przestępczym światku Kopenhagi, aczkolwiek nie jest graczem z pierwszej ligi. Frank spotyka się z kurierką Ritą (Lisbeth Rasmussen), którą wprowadza w tajniki przemytu towaru z Amsterdamu.

Nazajutrz zjawia się u niego klient ze Szwecji, który chce szybko kupić heroinę i płaci wysoką cenę. Aby natychmiast ubić interes, dealer pożycza towar od Milo (Zlatko Buric), emigranta z Serbii i bossa miejscowego gangu narkotykowego. Frank wraz ze swoim przyjacielem i partnerem Tonym, udaje się na umówione spotkanie ze Szwedem.

Niespodziewanie zjawia się policja. Zaskoczony Frank w desperacji pozbywa się towaru wrzucając go do rzeki.  Wychodzi na wolność, ale właściciele narkotyków żądają zwrotu pieniędzy.

Główny bohater wpada w poważne kłopoty. Jeśli w ciągu kilku dni nie zwróci pieniędzy, zostanie zabity. Jego rozpaczliwej wędrówce po przestępczym podziemiu Kopenhagi towarzyszy coraz więcej aktów przemocy.

Ta produkcja jest debiutem i początkiem sukcesów reżysera Windinga Refna oraz kilku aktorów w tym Madsa Mikkelsena.

Oficjalny zwiastun:

źródło: filmweb.pl

Zostaw odpowiedź