Przestępczość zorganizowana w UK nigdy nie była na tak wysokim poziomie. Rząd walczy z praniem pieniędzy

fot. Lynne Owens, NCA
0 3 233

Przestępczość zorganizowana na wyspach stale rośnie. Władze chcą stanowczo przeciwstawić się gangom. W celu walki z praniem pieniędzy wstrzymane zostały tak zwane złote wizy.

Szefowa Narodowej Agencji ds. Przestępczości(NCA) Lynne Owens podaje, że przestępczość zorganizowana w Wielkiej Brytanii jest pierwszy raz na tak wysokim poziomie. Na wyspach działają grupy z całego świata, zajmujące się m.in przemytem narkotyków,  cyberprzestępstępczością, czy handlem ludźmi. 

W samym Londynie prane są setki miliardów funtów rocznie. Dramatycznie wzrosła także liczba morderstw, oraz ilość wytwórni  najniebezpieczniejszego na świecie narkotyku, Fentanylu. 

Według ostatnich danych NCA, w Wielkiej Brytanii istnieje 4,629 gangów i syndykatów przestępczych, co oznacza, że gangsterów jest znacznie więcej niż członków agencji, która próbuje ich zwalczyć.

W związku z tym, że stolica Wielkiej Brytanii stała się jednocześnie światową stolicą prania pieniędzy, rząd postanowił zaostrzyć walkę z przestępcami. Program złotych wiz został zawieszony, gdyż w znacznym stopniu mógł on ułatwiać popełnianie przestępstw finansowych.

The Tier 1 investor visas zostały wprowadzone w 2008 roku. Umożliwiały one bogatym inwestorom szybsze zdobycie obywatelstwa i przyznanie stałego pobytu na wyspach.

Program złotych wiz polega na tym, że jeśli kandydat chce ubiegać się o możliwość stałego pobytu w Wielkiej Brytanii musi zainwestować co najmniej 2 mln w tamtejszą gospodarkę. Następnie po 5 latach może ubiegać się o przyznanie obywatelstwa. Im większa inwestowana kwota, tym okres oczekiwania znacznie się skraca.

„Nie będziemy tolerować ludzi, którzy nie potrafią grać według zasad i kombinują jak oszukać system.” – skomentowała członkini brytyjskiego parlamentu Caroline Nokes.

Ponowne uruchomienie programu ma nastąpić w przyszłym roku, ale dopiero po zmianie przepisów i regulacji dotyczących przyznawania wiz. 

W wyniku działań związanej z programem w październiki przejęto pierwszą posiadłość o wartości 22 mln funtów. Należała ona do żony azerbejdżańskiego bankiera, który odsiaduje wyrok pozbawienia wolności.

źródło: theguardian.com, theweek.co.uk

Zostaw odpowiedź