Przemycili z Hiszpanii 700 kg narkotyków. Ich wartość oszacowano na 35 mln złotych

Fot. skonfiskowany przemyt, Straż Graniczna
0 2 995

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej Dariuszowi P. (l. 53) oraz Pawłowi O. (l. 45) za przemyt prawie 700 kilogramów narkotyków o wartości co najmniej 35 milionów złotych. Śledztwo prowadzone było przez Morski Oddział Straży Granicznej.

Zakres zarzutów

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku oskarżył Dariusza P. oraz Pawła O. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 k.k. oraz przemyt znaczonych ilości narkotyków kwalifikowany z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Oskarżonym zarzucono m.in. przemyt prawie 700 kilogramów środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste o wartości nie mniejszej niż 35 milionów złotych.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Przemyt narkotyków z Hiszpanii

Postępowanie dotyczyło działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem znacznych ilości środków odurzających z Hiszpanii do Polski. Narkotyki przewożone z terenu Hiszpanii do Polski były ukrywane w atrapach agregatów chłodniczych.

Transporty tych urządzeń były wykonywane na zlecenie przedsiębiorców nie prowadzących realnych działalności. W toku śledztwa ustalono, że doszło do co najmniej 14 transportów agregatów chłodniczych na trasach Hiszpania – Polska.

Paweł O. oraz Dariusz P. zostali zatrzymani bezpośrednio po dostarczeniu transportu narkotyków z Hiszpanii do magazynu w Polsce. Nadal prowadzone jest śledztwo wobec części członków grupy kierujących i uczestniczących w działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

Źródło: Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź