16-latek kierował gangiem dilerów. Odpowiada za strzelaniny oraz podpalenie domu, w którym przebywała kobieta i troje dzieci

Fot. 16-letni Harry O'Brien po zatrzymaniu w 2021 roku, policja
0 7 082

Brytyjski sąd skazał na karę pozbawienia wolności gang nastolatków. Młodociani przestępcy usłyszeli wyroki w związku z handlem narkotykami  i strzelaninami, do których dochodziło na ulicach Liverpoolu.

Harry O’Brien ma aktualnie 17 lat, jednak kryminalną działalność prowadził już w 2020 roku. Mając zaledwie 16 lat kierował gangiem dilerów. Razem ze swoimi kolegami handlował narkotykami w dzielnicy Dingle.

Jak ustalili śledczy, gang O’Briena popadł w konflikt z dwoma rodzinami Franchetti i Rosario. Skutkowało to trzema strzelaninami na ulicach miasta oraz podpaleniem domu, w którym mogła zginąć rodzina.

Prokurator David Temkin wyjaśnił, że O’Brien zaplanował i zorganizował wszystkie ataki oraz prowadził biznes narkotykowy – W tym przypadku O’Brien był sercem przestępczości – przyznał w sądzie.

Do pierwszej strzelaniny doszło 29 grudnia 2020 roku. Kierowca BMW X5, którego tożsamość nie została ustalona, krążył po dzielnicy Dingle, w poszukiwaniu O’Briena i jego gangu. W końcu, gdy ich namierzył, celowo wjechał w inne BMW, którym kierowała matka 16-latka. W aucie znajdowała się wraz z synem i jego kolegami. Kiedy po wszystkim zgłosiła sprawę na policję, w tym czasie nastoletni gangsterzy przygotowali się do zemsty.

Zorganizowali kradziony samochód z fałszywymi dokumentami i uzbrojeni w Glocki ruszyli odpowiedzieć na atak. W kierunku BMW oddali kilka strzałów, a jeden z pocisków wleciał przez drzwi do mieszkania, w którym znajdowali się rodzice z 7-letnim dzieckiem.

Szykowali się do spania. Usłyszeli piski opon i znaleźli nabój na schodach w korytarzu – wyjaśnił prokurator.

Do kolejnej strzelaniny doszło już 8 stycznia. Nastolatek kupił elektrycznego crossa, którym udał się pod dom Donny Rosario. Krótko przed godziną 21:00 kobieta powiadomiła policję, że budynek został ostrzelany. W domu znajdowała się razem ze swoim partnerem Ianem Franchettim i ich córką. Policja znalazła wówczas trzy naboje w ścianie pokoju gościnnego i suficie.

12 dni później O’Brien wraz ze swoim kolega ponownie wsiadł na elektryczny pojazd i tym razem w podobny sposób ostrzelał dom rodziny Heffey. Celem był pokój, w którym spał 24-letni Joel, należący do rodziny Franchetti.

Po trzech strzelaninach przyszedł czas na podpalenie. O’Brien wpadł na pomysł, który zlecił innym nastolatkom. 1 lutego napełnili oni kanister benzyną, po czym udali się pod dom Clarie Bowness, która znajdowała się w nim razem ze swoimi dziećmi. Są oni częścią rodziny Rosario, z którymi skonfliktowany był O’Brien.

Na jego polecenie podpalacze wlali benzynę przez skrzynkę na listy i podłożyli ogień, który zajął między innymi korytarz oraz schody prowadzące na piętro. Rodzinie udało się uciec, jednak potrzebowali pomocy medycznej ze względu na zatrucie dymem.

12 lutego policja przeszukała dom dziadków O’Briena, z którymi sąsiadował. Znaleźli tam ukryte blisko 14 tysięcy funtów w gotówce. Przez najbliższe miesiące śledczy rozbijali gang i zatrzymywali kolejnych podejrzanych. 16-letni szef grupy wpadł dopiero 1 lipca 2021 roku, kiedy to został zatrzymany w mieszkaniu swojej cioci. Policja znalazła przy nim marihuanę wartą 5 tysięcy funtów, kilka telefonów, dwa noże i siekierę.

Przed sądem O’Brien przyznał się do posiadania broni oraz handlu narkotykami. Sędzia Flewitt skazał go na 9 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Za kratami spędzi co najmniej 2/3 wyroku.

21-letni Daniel Lawler trafi do więzienia na 8 lat za udział w strzelaninie oraz przyznał się do handlu kradzionymi towarami. Michael McClean przyznał się do handlu narkotykami i także brał udział w strzelaninie. Został on skazany na 8,5 roku więzienia. 20-letni Aaron Donohoe spędzi w zakładzie karnym 6 lat również za udział w strzelaninie i handel narkotykami.

Bezpośrednio za podpalenie odpowiadali 20-letni Sian Kanu i 15-latek, którego nazwiska nie ujawniono. Pierwszy został jednak skazany jedynie za udział w grupie przestępczej, do czego sam się przyznał przed sądem. Skazano go za to na 2 lata i 3 miesiące więzienia. Najmłodszy z oskarżonych ma areszt domowy przez pół roku, został także objęty 2-letnim programem dla nieletnich przestępców.

Wyroki w tej sprawie usłyszy jeszcze 21-letni Mohammed Mohammed oraz 28-letni Nathan Kelly.

Źródło: liverpoolecho.co.uk

Zostaw odpowiedź