Przechwycone 11 ton narkotyków, zlikwidowane 42 laboratoria. CBŚP podsumowało 2022 rok

0 1 714

Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji w ostatniej rozmowie z Polską Agencją Prasową podsumował miniony rok pod względem działań narkotykowych.

Nadinspektor Paweł Półtorzycki przekazał, że 2022 był rekordowym rokiem, jeśli chodzi o ilość skonfiskowanych narkotyków. Łącznie CBŚP zabezpieczyło aż 11 ton różnych substancji i zlikwidowało 42 laboratoria.

W zeszłym roku zabezpieczyliśmy rekordową ilość narkotyków. Ponad 11 ton. W 2022 roku ujawniliśmy też 42 laboratoria narkotyków i jest to rekordowa ilość. Laboratoria, które likwidowaliśmy w ubiegłym roku, to były laboratoria, gdzie w największym z nich zabezpieczyliśmy ponad 2,2 tony narkotyków. To jest skala, z jaką wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Dodatkowo wyjaśnił, że Polacy wyspecjalizowali się w produkcji narkotyków syntetycznych jak mefedron, 3-CMC czy 4-CMC:

To narkotyki, które były produkowane w Polsce i trafiały praktycznie do całej Europy. Polskie grupy zaczęły się w tym specjalizować i mocno wysforowały się przed producentów z Holandii czy z Belgii. Nawet zaczynają pokazywać swoją aktywność w tych krajach w zakresie produkcji narkotyków.

CBŚP wspólnie z prokuraturą przez ostatnie 12 miesięcy zabezpieczyło majątek o wartości ponad 760 mln złotych – Warto zaznaczyć, że 2022 roku był wyjątkowy pod względem odbierania mienia należącego do podejrzanych – podsumował Półtorzycki.

Źródło: PAP

Zostaw odpowiedź