Prorok (2009) – utytułowany film gangstersko-więzienny

fot. kadr z filmu
0 2 236

„Prorok (2009)” to krwista gangsterska opowieść o francuskiej mafii, kolejna po włoskiej „Gomorze (2008)” znakomita europejska odpowiedź na filmy Scorsese i de Palmy.

„Prorok” to jeden z najgłośniejszych, najbardziej utytułowanych filmów europejskich 2009 roku, a może też i całej dekady. Grand Prix festiwalu w Cannes, nominacja do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i dziesiątki innych wyróżnień i nagród. Wszystko to dla stosunkowo skromnej opowieści, która zgrabnie łączy w sobie wzorce rodem z kina kryminalnego z dramatem więziennym.

Głównym bohaterem tej historii jest młody Arab imieniem Malik (Tahar Rahim), który zostaje osadzony na okres sześciu lat we francuskim więzieniu. Przyczyny jego skazania nie są do końca jasne, faktem natomiast jest, że już niebawem ten wyalienowany dziewiętnastolatek, sierota i analfabeta o niskiej szkodliwości społecznej, pocznie przeradzać się w kryminalistę z prawdziwego zdarzenia.

Wzięty pod „ochronę” przez korsykańskich więźniów musi przejść przez swoistą inicjację, której założeniem jest dokonanie morderstwa z zimną krwią. Z czasem Malik coraz lepiej odnajduje się w więziennej rzeczywistości, umiejętnie lawirując pomiędzy poszczególnymi grupami skazańców…

Po premierze w 2009 roku, film został okrzyknięty przez krytyków jednym z najlepszych obrazów ostatnich lat.

Oficjalny zwiastun:

źródło: filmweb.pl

Zostaw odpowiedź