Posiadał nielegalnie 21 sztuk ostrej broni palnej

0 1 261

Tymczasowy areszt dla mężczyzny, zatrzymanego przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu, a podejrzanego o nielegalne posiadanie broni i amunicji. Podejrzany został zatrzymany po tym, jak zabarykadował się w budynku. Ponieważ prowadzone przez kilka godzin negocjacje nie przyniosły efektu, do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści. Po zatrzymaniu, zabezpieczono na miejscu 21 sztuk broni palnej ostrej, blisko 170 sztuk istotnych części broni palnej ostrej oraz blisko 1,2 tys. sztuk amunicji do broni palnej ostrej. Zatrzymany, po przedstawieniu zarzutów, został tymczasowo aresztowany.

 

Sąd Rejonowy w Oławie na wniosek prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 2 miesiące wobec 53-letniego mężczyzny, zatrzymanego przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu. Mężczyzna usłyszał wcześniej w Prokuraturze Rejonowej w Oławie zarzuty dot. nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji. W świetle obowiązujących przepisów kodeksu karnego, czyn ten zagrożony jest karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania mężczyzny doszło z 9 na 10 czerwca br. około godziny 1.30 w nocy, po tym jak wcześniej zabarykadował się on w budynku znajdującym się na jednej z posesji w miejscowości Radwanice (pow. wrocławski). Na miejscu działania prowadzili też policyjni negocjatorzy. Zebrane przez policjantów informacje, mogły wskazywać na to, że mężczyzna może mieć dostęp do broni. Na posesji bowiem znajduje się przedsiębiorstwo wytwarzające broń hukową i sportową. W celu wyeliminowania zagrożenia dla osób postronnych, wydzielono strefę bezpieczeństwa i ewakuowano mieszkańców okolicznych budynków.

Ponieważ prowadzone przez kilka godzin negocjacje nie przyniosły efektu, około godziny 1.30 policyjni antyterroryści, wykorzystując chwilę nieuwagi mężczyzny, przeprowadzili dynamiczną akcję, wchodząc do środka, obezwładniając i zatrzymując mężczyznę. Zatrzymany po konsultacji lekarskiej, trafił do policyjnego aresztu, natomiast w wyniku prowadzonych dalej na posesji czynności, ujawniono 21 sztuk broni palnej ostrej, blisko 170 sztuk istotnych części broni palnej ostrej oraz blisko 1,2 tys. sztuk amunicji do broni palnej ostrej. Zabezpieczona broń i amunicja będzie teraz szczegółowo przebadana przez biegłego ds. balistyki.

Obecnie funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i Prokuratura Rejonowa w Oławie, w ramach prowadzonego śledztwa, wyjaśniają dalej wszystkie okoliczności tej sprawy.

***

W sobotę 9 czerwca br. około godz.22.00. oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej kobiety dotyczące dziwnego zachowania siostry. Z relacji jaką przedstawiła zgłaszająca wynikało, że mogło dojść do zagrożenia stanu życia lub zdrowia 25-latki.

Zaalarmowani policjanci niezwłocznie podjęli interwencję. Każda minuta w tej sytuacji była ważna dla policjantów, aby dotrzeć do kobiety. Na miejscu zastali zgłaszającą, która przekazała funkcjonariuszom informację, że jej siostra od dwóch dni nie wychodzi ze swojego pokoju, ciągle śpi i nie można z nią nawiązać kontaktu co może być wynikiem zażycia dopalaczy.

Policjanci zastali 25-latkę nieprzytomną i natychmiast udzielili jej pomocy. Przybyła na miejsce załoga pogotowia zabrała nieprzytomną kobietę do szpitala. Efektem zażycia niewiadomego pochodzenia substancji psychoaktywnych była czasowa utrata mowy przez kobietę.

Dąbrowscy kryminalni prowadząc dochodzenie w tej sprawie zatrzymali dwóch mężczyzn: 25-letniego mieszkańca gminy Bolesław oraz 27-letniego mieszkańca województwa świętokrzyskiego. W trakcie przeszukań ich miejsc zamieszkania zabezpieczyli około 70 woreczków strunowych wśród nich kilka z zawartością jasnej substancji i suszu (substancje te zostaną poddane badaniu laboratoryjnemu), wagę elektroniczną, amunicję wojskową oraz elementy broni palnej.

Mieszkańcowi województwa świętokrzyskiego wstępnie przedstawiono zarzut posiadania broń palnej i amunicji bez zezwolenia, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Sprawa jest rozwojowa.

źródło: policja.pl

Zostaw odpowiedź