Podszywając sie pod francuskiego ministra wyłudzili 55 mln euro

Fot. Jean-Yves Le Drian, materiały prasowe
0 1 808

Sąd we Francji skazał szefów grupy przestępczej, która w wyniku oszust naciągnęła biznesmenów z całego świata na ogromne straty.

Dwaj mężczyźni, którzy odpowiedzieli za kierowanie gangiem to 54-letni Francuz i 35-letni Ukrainiec. Przestępcy w latach 2015 – 2016 podszywali się pod francuskiego ministra obrony i obecnego szefa dyplomacji Jean-Yvesa Le Drina.

54-latek, który podszywał się pod polityka prowadził telekonferencje, a nawet spotykał się osobiście ze swoimi ofiarami, bogatymi biznesmenami z Francji, Izraela, Azji i Bliskiego Wschodu. Milionerzy byli namawiani na  przekazanie ogromnych wpłat na rzecz tajnych operacji francuskiego wywiadu. Jak twierdzili przestępcy, pieniądze miały być wykorzystane np. do uwolnienia zakładników z rąk ISIS, czy do powstrzymania zamachu.

Oszust doskonale naśladował głos Le Driana przez telefon, który jest postacią powszechnie znaną w świecie dyplomacji i wielkiego biznesu. Kiedy jednak spotykał się z potencjalnymi „darczyńcami” przez konferencję wideo, Francuz wkładał specjalnie przygotowaną gumową maskę, która zmieniała go w Ministra Obrony Narodowej. Występował wówczas siedząc za biurkiem w pokoju przygotowanym na wzór oficjalnego gabinetu szefa  MON.

Oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od 150 biznesmenów i polityków. Udało im się to jedynie trzy razy, na łączną kwotę 55 mln euro. Przelewane kwoty przestępcy dostawali na konta założone w Chinach czy w Polsce.

Francuz został skazany na 11 lat więzienia i 2 mln euro grzywny, natomiast współpracujący z nim Ukrainiec na 7 lat i milion euro.

Źródło: onet.pl

Zostaw odpowiedź