Nie żyje Assunta „Pupetta” Maresca. Kobieta zasłynęła głośną zemstą, której dokonała w wieku 20 lat

Fot. materiały prasowe
0 6 185

29 grudnia zmarła Assunta Maresca znana jako „Pupetta” albo „Mała laleczka”. Już w młodym wieku zasłynęła za sprawą zemsty, której dokonała na ulicach Neapolu.

Maresca urodziła się w 1935 roku jako córka mafiosa zajmującego się przemytem papierosów. W 1953 roku wygrała konkurs piękności, zdobywając tytuł Miss Rovegliano. Zaledwie 2 lata później miała już na swoim koncie pierwszą egzekucję.

W 1955 roku, gdy była w szóstym miesiącu ciąży zemściła się na bossie Camorry, który zlecił zabicie jej męża Pasquale Simonettiego. Kobieta odnalazła Antonio Esposito na ulicach Neapolu i zastrzeliła go w środku dnia. Śledczy podejrzewają, że 20-latka miała wspólników, którzy również brali udział w strzelaninie, jednak „Pupetta” wzięła całą winę na siebie, zapewniając, że działała sama.

– Pascalone był bardzo znaczącą postacią, Pupetta mogła zatem wysłać zabójców, by wykonali zadanie, ale tego nie zrobiła, gdyż według tradycji, zemsta powinna być dokonana publicznie – wyjaśnił Isaia Sales, specjalista od Camorry.

Proces odbył się w 1959 roku i cieszył się ogromną popularnością także wśród dziennikarzy ze Stanów Zjednoczonych. Był to pierwszy w Neapolu proces, kiedy zezwolono na korzystanie z mikrofonów, aby wszyscy zainteresowani mogli śledzić przebieg wydarzeń.

Kobieta została początkowo skazana na 18 lat więzienia, następnie wyrok zmniejszono do 13 lat i 4 miesięcy. Za kratami „Pupetta” miała bardzo wysoki status. Stała się swego rodzaju bossem wśród osadzonych. Inne kobiety usługiwały jej, czy też przychodziły z prośbami o pomoc.

Kobieta urodziła swojego syna Pasquale za kratami. Po 10-letniej odsiadce została wypuszczona na wolność i już wtedy była bardzo popularna. Zagrała samą siebie w filmie „Delitto a Posillipo”. Otworzyła także dwa sklepy z ubraniami.

Z czasem związała się z handlarzem bronią Umberto Anmaturo, z którym miała dwójkę dzieci. Gangsterowi jednak nie podobało się, że 18-letni syn „Pupetty” Pasquale ma ambicje na to, by stać się ważnym członkiem Camorry.

W styczniu 1974 roku Anmaturo umówił się na spotkanie z Pasquale. 18-latek zaginął, a jego matka nie miała wątpliwości, że to Anmaturo stoi za jego zniknięciem. Była przekonana, że zastrzelił jej syna, a ciało zalał cementem.

W 1982 roku w środku wojny pomiędzy Nuova Camorra Organizzata i Nuova Famiglia kobieta zwołała dziennikarzy i zorganizowała konferencję prasową. Nie wahała się otwarcie grozić i krytykować słynnego bossa Raffaele Cutolo.

W tym samym roku niesłusznie oskarżono ją o zabójstwo Cira Galliego, członka klanu Cutolo. Dopiero po trzech latach została uniewinniona.

Również w 1982 roku ponownie trafiła za kraty. Razem ze swoim partnerem miała zabić Aldo Semerariego znanego psychiatrę i neofaszystę, który stwierdził u Cutolo zaburzenia psychiczne. Zanim została uniewinniona, w więzieniu spędziła 4 lata.

Kobieta po wyjściu na wolność i porzuceniu przestępczej kariery mieszkała w swoim rodzinnym domu w Castellammare di Stabia. Zmarła w wieku 86 lat.

Źródło: Milka Kahn, Anne Verone „Kobiety w mafii”, Guardian

 

Zostaw odpowiedź