Następny „tytoniowy gang” na ławie oskarżonych

0 893

Aktem oskarżenia przeciwko 10 obywatelom Polski, skierowanym do Sądu Okręgowego w Lublinie, zakończyło się śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego OSG. Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej. Wszystkim oskarżonym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się dystrybucją wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

 

Postępowanie w tej sprawie było prowadzone od połowy 2017 roku. Akt oskarżenia wniesiono pod koniec czerwca br. Dzięki funkcjonariuszom z Placówki SG w Białej Podlaskiej zgromadzono obszerny materiał dowodowy. Zebrane materiały wskazują na funkcjonowanie od lipca 2016 roku na terenie woj. lubelskiego, łódzkiego, kujawsko–pomorskiego oraz pomorskiego zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się dystrybucją papierosów pochodzących z przemytu.

Określają również rolę poszczególnych jej członków w tym procederze. Ustalono osoby odpowiedzialne za nabywanie, przechowywanie, pozyskiwanie odbiorców oraz dalszą dystrybucję. Oszacowano, że członkowie grupy w wyniku przestępczej działalności tylko od lutego do czerwca 2017 r. wprowadzili do obrotu co najmniej 215 159 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej wynoszącej prawie 3 mln zł.

W trakcie prowadzonego postępowania pięciokrotnie doprowadzono do zatrzymania na gorącym uczynku członków grupy, nie dopuszczając do wprowadzenia do obrotu 49 999 paczek (999 980 szt.) papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 679 tys. zł.W listopadzie 2017 r., działając na polecenie prokuratura, funkcjonariusze z Placówki SG w Białej Podlaskiej wspierani przez funkcjonariuszy Wydziału do Zadań Specjalnych Nadbużańskiego OSG w Chełmie, Placówki SG w Sławatyczach oraz Morskiego OSG w zatrzymali sześciu obywateli RP na terenie powiatu łukowskiego, bialskiego oraz w Gdyni i w Barcinie.

Wszyscy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Białej Podlaskiej. Łącznie zarzuty w sprawie usłyszało 10 obywateli RP.W toku prowadzonego śledztwa w stosunku do podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, zakazu opuszczania kraju, a także dozoru Policji.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono środki finansowe w wysokości 117 880 zł., pojazdy należące do poszczególnych członków grupy o wartości 187 000 zł., a także zastosowano poręczenia majątkowe w kwocie 65 000 zł.Wszyscy oskarżeni w sprawie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i skorzystali z dobrowolnego poddania się karze. Grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz kara grzywny.

Zostaw odpowiedź