Na Okęciu zatrzymano podejrzanego o kierowanie „mafią vatowską”

0 1 308

fot.Okęcie

7 lipca 2018 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy ze Strażą Graniczną zatrzymali na warszawskim lotnisku Okęcie mężczyznę podejrzanego o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się uszczuplaniem podatku VAT w obrocie paliwami ciekłymi i olejem rzepakowym. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 36 mln zł.

 

Mężczyzna został zatrzymany bezpośrednio po przylocie do kraju. Z materiałów ABW wynika, że podejrzany nadzorował działalność szeregu podmiotów gospodarczych zajmujących się przestępczym procederem tzw. „znikających podatników”.

Grupy, którymi kierował podejrzany, wykorzystywały powiązania z innymi przestępcami działającymi w Polsce, na Litwie i w innych krajach UE. Utworzone podmioty zajmowały się wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i jego wprowadzeniem do dalszego obrotu na terenie RP. Firmy te nie deklarowały i nie odprowadzały należnego z tego tytułu podatku VAT, przyjmując od swoich formalnych odbiorców środki pieniężne na podstawie wystawionych faktur.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzut kierowania grupą przestępczą, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, uszczuplenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Podejrzany to już kolejna osoba zatrzymana w tym samym śledztwie. Wcześniej, 8 i 9 maja br., ABW zatrzymała dwie osoby podejrzewane o udział w grupie przestępczej zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT w obrocie paliwami ciekłymi. Śledztwo w tej sprawie prowadzi ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Sprawa wciąż ma charakter rozwojowy.

PAP

Zostaw odpowiedź