Meksyk: policja odzyskała radioaktywny materiał skradziony przez uzbrojony gang

Fot. zdjęcie podglądowe
0 2 351

Uzbrojeni przestępcy byli w posiadaniu wyjątkowo niebezpiecznego materiału, który mógł być wykorzystany w wojnie narkotykowej i doprowadzić do śmierci wielu osób.

Do całego zdarzenia doszło 10 kwietnia około godziny 10:00 w miejscowości Teoloyucan, która znajduje się blisko stolicy kraju. Uzbrojeni napastnicy napadli na ciężarówkę, którą przewoziła wysoce niebezpieczne, radioaktywne materiały.

Pojazd, jaki skradziono to Toyota Hilux, w którym znajdował się projektor promieniowania gamma QSA Delta 800. Sprzęt zawiera takie substancje radioaktywne jak iryd-192, selen-75 i iterb-169.

Meksykański rząd wydał ostrzeżenie, alarmując obywateli o potencjalnym zagrożeniu. Służby natomiast próbują dotrzeć do złodziei i zapewnić bezpieczeństwo, odpowiednio zabezpieczając skradzione urządzenie.

– Jeśli materiał radioaktywny zostanie wyjęty z pojemnika, przeniesiony lub wejdzie w bezpośredni kontakt z kimkolwiek, kto go dotyka, w ciągu kilku minut może dojść do trwałych obrażeń – poinformował Meksykański Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego.

Jak przekazały władze, bezpośredni kontakt z projektorem doprowadzi do śmierci, natomiast jeśli nie będzie on działał prawidłowo, spowoduje nieodwracalne uszkodzenia ciała osób znajdujących się w odległości 30 metrów.

Do wypadku z podobnym urządzeniem doszło w 1987 roku w Brazylii. Wówczas z powodu porzuconego aparatu do radioterapii zmarły 4 osoby, a 245 zostało zakażonych.

Jeśli skradziony projektor trafiłby w ręce kartelu, przestępcy, korzystając z klasycznych materiałów wybuchowych i radioaktywnych izotopów, mogliby stworzyć brudną bombę. Szybka interwencja służb sprawiła, że kilka dni po kradzieży funkcjonariusze namierzyli skradziony sprzęt w miejscowości Ojo de Agua, niedaleko stolicy.

Źródło Independent uep.edu.pl
Zostaw odpowiedź