Przemyt warty 1,5 mln złotych wpadł w ręce straży granicznej

Fot. zatrzymana ciężarówka z kontrabandą, SG
0 2 293

Ujawniono i zabezpieczono nielegalne wyroby tytoniowe o wartości 1,5 miliona złotych. Do sprawy zatrzymano dwóch Polaków.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku oraz funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego, prowadząc wspólne działania, wytypowali do kontroli jedno z auto ciężarowych. Według przedstawionych przez kierowcę dokumentów krajem docelowym miała być Francja, a przewożony towar to napoje w butelkach.

Wstępna kontrola pojazdu z użyciem rentgena wykazała pewne anomalie w strukturze załadunku. Funkcjonariusze przystąpili do wyładunku towaru. Na 7 paletach zamiast napojów znaleźli 2 miliony sztuk papierosów bez polskiej akcyzy o wartości 1,5 miliona złotych.

Dla zamaskowania kontrabandy przemytnicy użyli także tzw. towaru przykrywkowego, którym w tym przypadku były butelki z tworzywa sztucznego i herbata w saszetkach.

Obydwaj kierowcy zostali przesłuchani, a jeden z nich został tymczasowo aresztowany. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Lubuski Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem prokuratury w Słubicach. Ze względu na dużą wartość towaru i ciążące na nim należności sprawcy może grozić grzywna, pozbawienie wolności do 3 lat lub obie kary łącznie.

Źródło Straż Graniczna
Zostaw odpowiedź