Mara Salvatrucha (MS-13)

fot. członkowie gangu MS-13
0 49 349

Gang znany jako MS-13, jest międzynarodową organizacją przestępczą powstałą w Los Angeles, w latach 80′. Mara Salvatrucha została stworzona przez imigrantów z Salwadoru, którzy uciekli do Stanów z powodu wojny domowej w Ameryce Środkowej. 

Na samym początku MS-13 tworzyli młodzi imigranci słuchający heavy metalu, jednak z czasem mieszkający w Los Angeles nielegalni imigranci zaczęli być negatywnie postrzegani i prześladowani. Doprowadziło to do przekształcenia się grupy w gang.

Na początku jego celem była ochrona swoich rodaków przed atakami innych grup, głównie składających się z ludności meksykańskiej, azjatyckiej i afroamerykańskiej.

Gang stał się typową organizacją przestępczą, gdy kierownictwo nad nim przejął Ernesto Deras’a, były członek sił specjalnych Salwadoru. Korzystając z militarnego treningu, szkolił członków gangu. MS-13 rosło w siłę i mimo początkowo przyjaznych stosunków, zaczęło rywalizować z 18th Street Gang.

Wielu członków gangu po aresztowaniu było deportowanych do swojego kraju. W rezultacie MS-13 zaczęło rekrutować nowych ludzi w Salwadorze. Media w Stanach Zjednoczonych twierdziły, że przyczyniło się to do zwiększenia wpływów gangu.

Według FBI MS-13 liczy ponad 30 tysięcy członków na całym świecie, w tym, co najmniej 6 tysięcy w samych Stanach Zjednoczonych. Należą do niego głównie mieszkańcy Salwadoru, Hondurasu i Gwatemali.

Gang składa się z grup, które nazywają się Sailors, Normandy, Peajes, Uniones i Fultons. Nazwa MS-13, oznacza Mara Salvatrucha 13. Mówi się, że jest to połączenie słowa Mara, co tłumaczy się jako gang, Salva, od Salvdor i trucha, co w ulicznym slangu oznacza spryt, liczba 13 wzięła się stąd, iż M jest trzynastą liczbą alfabetu.

Motto gangu brzmi: „Zabijaj, gwałć, kontroluj”.

Do organizacji rekrutowane są nawet 8-letnie dzieci. Zazwyczaj siłą zmusza się je, aby dołączyły do gangu.

Przestępcy znani są ze swojej brutalności i własnego kodeksu opartego na bezlitosnej zemście. Przyszły członek gangu przechodzi przez rytuał, który polega na tym, że jest on bity przez 13 sekund.

MS-13 nie ukrywa się ze swoim okrucieństwem. W przeciwieństwie do innych przestępców wybierają oni maczety, zamiast broni palnej. W akcie zemsty ucinają palce czy kończyny.

Zabijają zarówno małe dzieci, jak i kobiety. Ich ofiarami padają nie tylko członkowie wrogich gangów, lecz także rodziny, przyjaciele, sąsiedzi. W atakach giną całe rodziny, bez względu na wiek jej członków.

Gang potrafi spalić cały autobus z pasażerami, jeśli ten znajduje się w nieodpowiedniej części miasta.

Na celowniku przestępców pojawiają się także funkcjonariusze policji czy urzędnicy państwowi. Takie ataki doprowadziły do tego, że Najwyższy Sąd Salwadoru uznał Mara Salvatrucha za organizację terrorystyczną.

Brutalność gangu sprawiła, że niektórzy członkowie są rekrutowani przez Kartel Sinaloa do walki z Los Zetas, w trwającej wojnie narkotykowych karteli w Meksyku.

Wśród członków gangu popularne są tatuaże na całym ciele, łącznie z twarzą. Zazwyczaj są to litery „MS”, nazwa organizacji, rogi diabła, czy też nazwy podgrup, do których należą.

MS-13 jest zamieszana wiele przestępstw takich jak morderstwa, wymuszenia, kradzieże, pranie pieniędzy. Gang zajmuje się m.in przemytem i handlem narkotyków, handlem żywym towarem, przemytem ludzi, porwaniami czy zmuszaniem do prostytucji, w tym także dzieci.

źródło: washingtonpost.com, fbi.gov

Zostaw odpowiedź