Grupa przestępcza produkowała „podróbkę” włoskiej kawy

fot. obraz poglądowy
0 1 600

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 13 osobom biorącym udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją i podrabianiem markowej włoskiej kawy.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała na terenie powiatu częstochowskiego, w okresie od stycznia 2016 roku do lutego 2017 roku. Jej członkowie zajmowali się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu handlowego kawy z etykietami znanej włoskiej marki.

Linia produkcyjna w legalnie funkcjonującej firmie 

Grupę przestępczą założył i nią kierował mężczyzna w wieku 49 lat, który w pomieszczeniach magazynowych legalnie funkcjonującej firmy ulokował linię produkcyjną służącą do paczkowania kawy.

Zaopatrywał on fabrykę w surowiec w postaci ziaren kawy, a także zapewniał dostawy niezbędnych do jej paczkowania elementów opakowań, które były przez niego sprowadzane z Ukrainy.

W fabryce pracowało 12 osób, które obsługiwały maszyny służące do paczkowania kawy i drukowania na gotowych opakowaniach dat produkcji. Osoby te zajmowały się także zgrzewaniem wypełnionych kawą torebek, układaniem ich do kartonowych opakowań i rozwożeniem towaru do jego odbiorców.

Kawa o wartości ponad 1,8 miliona złotych    

Prokurator ustalił, że w okresie objętym zarzutami, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyprodukowali ponad 23 700 kilogramów podrobionej kawy, której wartość została oszacowana na ponad 1 850 000 złotych.

Co zarzucono oskarżonym 

Dwunastu oskarżonym zarzucono udział w grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) oraz naruszenie prawa do znaku towarowego (art. 305 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej), za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Mężczyźnie, który założył i kierował tą grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 (art. 258 § 3 k.k.).

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź