Akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej, która wyłudziła ponad 22 mln złotych

fot.pixabay
0 1 046

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko 10 osobom oskarżonym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw i przestępstw skarbowych polegających na wyłudzaniu zwrotu podatku VAT.

W toku śledztwa ustalono, że osoby reprezentujące szereg ustalonych podmiotów gospodarczych, uczestniczyły w fikcyjnym obrocie miedzią i mosiądzem w postaci katod i sztabek.

Transakcje były dokumentowane niezgodnymi z rzeczywistością fakturami i zmierzały do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu zbycia towaru.

Rola najniżej położonych w ogniwie podmiotów polegała na wprowadzeniu rzekomego towaru do obrotu poprzez fikcyjne faktury mające pochodzić od firm, które faktycznie działają na rynku obrotu złomem, w tym metali kolorowych, jak też od podmiotów gospodarczych, które powstały jedynie dla realizacji procederu objętego postępowaniem.

Podmioty te realizowały również wypłaty gotówkowe, a ich rachunki bankowe pełnić miały rolę kont docelowych.

Celem działań podejmowanych przez członków grupy przestępczej, zajmującej się opisanym procederem, było wprowadzenie do obrotu na podstawie fikcyjnej dokumentacji sztabek-gąsek wskazanych metali, ukierunkowane na wyłudzenie zwrotu nienależnego podatku VAT i brak jego wpłaty.

W ten sposób oskarżeni doprowadzili do uszczuplenia podatku VAT o wartości 22.166.975,63 złotych.

Oskarżonym grozi kara do 10 lat  pozbawienia wolności.

źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź