Kolejny gang tytoniowy przed sądem. Uszczuplili Skarb Państwa o niemal 6 mln zł

fot. zdjęcie poglądowe, policja
0 1 650

W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupa przestępcza kierowana przez Michała L. działała od sierpnia 2015 roku do lipca 2017 roku w miejscowości Stare Okopy, jak też innych miejscowościach na terenie Polski.

Oskarżeni w zmiennej konfiguracji osobowej, zajmowali się nielegalnym wwozem na terytorium Polski wyrobów tytoniowych podlegających ograniczeniom obrotu i obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy. Grupa nie dokonywała ich zgłoszenia do kontroli celnej oraz przechowywała wyroby tytoniowe bez oznaczeń polskimi znakami akcyzy.

W tym czasie dokonano przemytu łącznej ilości ponad 270 tysięcy paczek papierosów różnych marek bez ich oznaczenia polskimi znakami skarbowymi akcyzy, których łączna wartość wynosi ponad 4 miliony złotych. Powstały z wyniku tego uszczuplenia należności celnej w łącznej kwocie ponad 240 tysięcy złotych, uszczuplenie należnego podatku VAT w łącznej kwocie ponad 1,2 miliona złotych i podatku akcyzowego w łącznej kwocie ponad 4,5 mln złotych.

Prokurator łącznie oskarżył siedem osób, o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienie przestępstw skarbowych w postaci nieujawnienia przedmiotu opodatkowania. Michał L. jest również oskarżony o przekupstwo kwalifikowane z art. 229 par. 3 kodeksu karnego.

Prokuratorzy ustalili, że oskarżony wręczył korzyści majątkowe w łącznej kwocie 20 tysięcy złotych. Pięć osób jest oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnianie przestępstw skarbowych w postaci przemytu wyrobów akcyzowych. Ponadto trzem oskarżonym zarzucono również popełnienie innych przestępstw skarbowych.

Wobec dwóch oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowe aresztowanie.

Należy podkreślić, że śledztwo było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami NOSG w Chełmie i BSW SG w Chełmie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zostaw odpowiedź