Kolejne uderzenie w Psycho Fans. ĆBSP rozbiło grupę przestępczą

Fot. zatrzymanie jednego z podejrzanych, policja
0 13 007

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się multiprzestępczością, to kolejny efekt współpracy śląskiego CBŚP i Prokuratury Krajowej. Członkowie gangu podejrzani są m.in, o przestępstwa narkotykowe, pobicia, groźby, korupcję, oszustwa i inne. CBŚP zatrzymało 3 osoby i kolejne 3 doprowadziło do prokuratury z zakładów karnych.

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans” powiązanej z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Zatrzymania miały miejsce na terenie woj. podkarpackiego. Kolejne trzy osoby zostały doprowadzone z Zakładów Karnych. Wszyscy usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora pięciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Policjanci z Zarządu w Katowicach CBŚP, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, prowadzą od wielu miesięcy czynności w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie gangu działali w latach 2014 – 2017 na terenie niemal całego kraju, a głównie w województwie podkarpackim i śląskim. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w tym czasie mogli dokonywać przestępstw narkotykowych, przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu oraz inne. Z zebranego materiału wynika, że członkowie gangu mogą być również odpowiedzialni za wyłudzenie blisko 90 tys. litrów oleju napędowego.

Pod koniec stycznia policjanci CBŚP zatrzymali 3 osoby, w wieku od 33 do 61 lat. Kolejne 3 osoby doprowadzono do prokuratury z zakładów karnych, gdzie obecnie przebywają. Działania przeprowadzono na terenie województwa podkarpackiego, śląskiego oraz małopolskiego. Wówczas to, policjanci zabezpieczyli amunicję, telefony komórkowe, komputery i inne nośniki bazy danych oraz dokumentację. Przejęty materiał obecnie jest szczegółowo analizowany. Zabezpieczono także 160 tys. zł w gotówce.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił dwóm zatrzymanym zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych kwalifikowane z art. 230 par. 1 kk, natomiast trzeci z zatrzymanych usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk i udziału w obrocie 50 kg amfetaminy kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Trzy osoby doprowadzone z Zakładów Karnych usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk i udziału w obrocie 20 kg amfetaminy kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego wobec 5 osób sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec jednej dozór policyjny.

Śledztwo jest rozwojowe i planowane są następne zatrzymania.

Źródło Prokuratura Krajowa Policja
Zostaw odpowiedź