Kolejne trzy osoby zatrzymane przez ABW. Grupa łącznie wyłudziła ponad 60 mln zł

Fot. ABW
0 1 874

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 3 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w zakresie handlu metalami.

Zarzuty wyłudzenia podatku VAT na ponad 7 milionów złotych

Podejrzani zostali zatrzymani początkiem bieżącego tygodnia przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustwa, wystawiania nierzetelnych dokumentów oraz popełnienia przestępstw skarbowych, związanych z wyłudzaniem podatku VAT w kwocie ponad 7 milionów złotych.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Grupa działała na terenie Unii Europejskiej

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała nie tylko na terenie Polski, ale również Czech, Słowacji, Niemiec i innych państw Unii Europejskiej. Jej członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi, w zakresie podatku VAT, w związku z obrotem katodami miedziowymi, katodami niklowymi, cynkiem i ołowiem.

Przestępstwa te były dokonywane w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT. Fikcyjny obrót towarem odbywał się z wykorzystaniem kontrolowanych przez podejrzanych firm tzw. „słupów” i „buforów”.

43 osoby usłyszały zarzuty

Przez okres swej działalności to jest lata 2013 – 2017 grupa wyłudziła VAT na kwotę około 60 milionów złotych. Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało już 43 osoby.
Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło: pk.gov.pl

Zostaw odpowiedź