INTERPOL zabezpieczył 500 ton fałszywych leków, część z nich także w Polsce

fot. przejęte nielegalne towary
0 2 193

Fałszywe lekarstwa na raka, podrabiane tabletki przeciwbólowe, nielegalne strzykawki, to tylko kilka z niebezpiecznych artykułów farmaceutycznych zabezpieczonych podczas akcji Interpolu

Organy ścigania w 116 krajach namierzyły nielegalna sprzedaż internetową leków i wyrobów medycznych. W efekcie zatrzymanych zostało 859 osób i zabezpieczono potencjalnie niebezpieczne wyroby farmaceutyczne o wartości 14 milionów dolarów.

Dostawy i usługi kurierskie były kierowane przez strony internetowe zorganizowanych grup przestępczych. W związku z czym zamkniętych zostało 3671 witryn internetowych, w tym strony internetowe, strony mediów społecznościowych i sklepy online.

Prawie milion paczek na całym świecie zostało skontrolowanych w czasie operacji Pangea XI (9-16 październik), z których zabezpieczono 500 ton nielegalnych farmaceutyków.

fot. nielegalne wyroby medyczne

W paczkach znaleźć można było leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, nasenne, środki uspokajające, sterydy anaboliczne, leki na HIV, parkinsona i cukrzycę. Zabezpieczono także ponad 110 tysięcy wyrobów medycznych takich jak strzykawki, soczewki, aparaty słuchowe, a także narzędzia chirurgiczne.

Według sekretarza generalnego Interpolu przestępcy próbują unikać kontroli poprzez fałszowanie listów przewozowych, według których w paczkach miały znajdować się np. pościele, ubrania czy jedzenie.

A także wysyłając towary w mniejszych ilościach i przesyłkach w związku z czym m.in. w Polsce odkryto podrobione tabletki antykoncepcyjne ukryte w opakowaniach od płyt DVD. Natomiast w Irlandii nielegalne tabletki nasenne znaleziono ukryte w wydrążonych wcześniej książkach.

fot. tabletki ukryte w opakowaniach płyt DVD, Polska

źródło: interpol.int

 

Zostaw odpowiedź